Димитър Христов: „ОНМ на БНР продължава успешните си проекти и отключва „Тайните на българските инструменти“

БНР Новини

Творчески или концертен сезон… За повечето оркестри и хорове тези думи означават едно и също. Но не и за музикалните състави на БНР, чиято основна дейност е осъществяването на студийни записи. Затова и техните концерти не са толкова много, но затова пък – винаги интересни и качествени. Продължаваме да работим с много любов и постоянен стремеж Оркестърът за народна музика на БНР да бъде творческа лаборатория, модел за подражание и еталон за качество, какъвто винаги е бил – казва диригентът Димитър Христов. Той и неговите колеги ще изнесат първия си концерт от новия, 66-и поред сезон, на 11 октомври, в Първо студио на БНР.




СнимкаСтрахотни записи направихме през миналия сезон и това всъщност е поводът да поканим част от колегите, с които сработихме в студиото – разказва диригентът. – Те имат зад гърба си богата творческа история. Преди няколко години Русанка Комитова ни гостува в поредицата „Музика в портрети“. Тя е уникален музикант. Каним я с нейни авторски песни, които аранжира нашият колега Пейо Пеев. Другият ни гост е Христина Анастасова – един прекрасен странджански глас. Песните ѝ са аранжирани от Костадин Генчев. Публиката ще чуе и аранжименти на Николай Петров, друг наш колега, който подготви песните на Сорина Богомилова – известна певица, солистка на Националния ансамбъл „Филип Кутев“. В същия ансамбъл отскоро е и Борислав Гълъбов – млад и талантлив гъдулар, когото публиката също ще чуе в програмата. С моите колеги обичаме да осъществяваме нови идеи в областта на инструменталната музика и доста работа сме свършили в тази посока. Затова сега решихме да обърнем внимание на песенния жанр. Но все пак ще изсвирим наши знакови пиеси, за да представим двойния си албум, който вече е на разположение в Рекламно-информационния център на БНР.

На 19 октомври оркестърът ще изнесе концерт в Будапеща, като гост на българската общност в града. Веднага след това започва подготовката за събитие от поредицата „Вокално-инструментални картини“, в която през последните години чухме съвместни програми на ОНМ на БНР с хор „Ваня Монева“, както и с хоровите състави на ансамблите „Тракия“ и „Филип Кутев“.

На 1 ноември правим много интересен концерт заедно с хор „Перуника“ – датски хор, който пее изключително добре български народни песни. Негов диригент е Михаил Делчев. Много се радвам, че ще бъдем заедно на сцената. А през декември „отключваме“ за пръв път „Тайните на българските народни инструменти“ – нашия нов проект. Започваме с „Изкуството на кавала“. Идеята е да представим цялата плеяда от големи изпълнители – от Станил Паяков, Цвятко Благоев до ден днешен. Първомайсторите ще „присъстват“ със снимков материал, ще прозвучат фрагменти от техни изпълнения. На живо ще свирят съвременните виртуози. Правим го, за да има памет за това как се е развивал инструмента през годините и какво е допринесъл всеки от изпълнителите. Няма как да подминем три бележити годишнини от рождението на великите наши гласове Янка Рупкина, Калинка Вълчева и Павлина Горчева. Те са били в основата на прочутия хор на БНР, който по-късно стана известен под името „Мистерията на българските гласове“. Искаме да покажем своята почит към тях. Поканили сме и техни ученици, които вдъхват нов живот на песните им.

През новия сезон предстои и шестото издание на „Ритъмът на Балканите“ един от най-успешните ни проекти, както и участието ни „Нова българска музика в 7/8“ в гр. Чепеларе, където представяме творбите в конкурсната програма.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00