Хоров празник, посветен на 120-годишнината на „Родни звуци“

С преклонение пред традициите и поглед в бъдещето

БНР Новини

На 26 и 27 октомври в Шумен празнуват 120 години от основаването на „Родни звуци“ – един от най-успешните български хорове. В сравнение с дълговековната традиция на многогласното пеене в Западна Европа тази годишнина може би изглежда „млада“, но не и за България. Както знаем, първите музикални институции у нас „прохождат“ в началото на ХХ век, а нотното пеене е въведено в училищата в края на 50-те години на ХIХ век, малко преди Освобождението през 1878 г. Между другото – именно в Шумен за първи път учениците пеят с ноти под ръководството на младия учител и бъдещ драматург, възрожденеца Добри Войников.




Снимка„Родни звуци“ е създаден като мъжки хор през 1898 г. – разказва сегашният диригент Христо Атанасов. – На 15 август се слага началото на певческото дружество „Родни звуци“ и хорът започва работа, а през 1905 г. в състава влизат и жени. За първи диригент на мъжкия хор бил избран Велико Дюкмаджиев, завършил образованието си в Дрезден. Няколко диригенти минават след него и оставят своя принос. През 1961 г. диригентската палка поема проф. Венета Вичева и 50 години ръководи един от най-известните български хорове. Тя успява да покори сцени и публика, а хорът става носител на престижни отличия – първа награда от Международния хоров конкурс „Бела Барток“ в Унгария, втора награда от „Орландо ди Ласо“ – Италия, златен плакет от „Латински трубадури“ в Гърция и още много други. Любопитен факт е, че „Родни звуци“ никога не е прекъсвал своите репетиции и изяви, независимо от войни, кризи и пр. Бях студент на проф. Вичева. От нея съм научил много, но може би най-важното е никога да не се отказваш, да бъдеш верен на себе си, да се доверяваш на интуицията си и на това, което си получил от учителите си.

В нашия празник участват и чуждестранни хорове. От Турция гостува „Хор към Художествената асоциация на район Каршъяка“, гр. Измир – смесен хор с малък съпровождащ оркестър. От Зайчар, Сърбия, пристига камерен хор „Лавиринт“ , от столицата на Македония – градски смесен хор „Вардар“. В програмата ще чуем и пловдивски камерен хор „Иван Спасов“, хор „Железни струни“ от Разград, „Янко Мустаков“ от Свищов, „Добруджански звуци“ от Добрич, „Фортисимо“ от Бургас. А на 26 в 17.30 ще бъде открита изложба, в която са събрани награди, афиши, костюми – всичко, което имаме в архива на хора, както и лични вещи и награди на проф. Вичева.

Младият диригент Христо Атанасов в момента е докторант в Шуменския университет „Константин Преславски“. Ръководи хора от три години, следвайки стъпките на своята преподавателка, оставила богат репертоар и дълбоки традиции в хоровото дело на Шумен. И в двата празнични концерта, наред с „Родни звуци“, ще вземе участия детски хор „Бодра песен“ – създаден и ръководен дълги години от проф. Вичева, а през последните години – от Деница Узунова.




СнимкаНачалото на нашата съвместна дейност беше през 1991 г. когато постъпих като хористка в „Родни звуци“ – споделя Деница. – Същата година станах част от първия випуск по музикална педагогика на Шуменския университет. Създаването на специалността също е заслуга на проф. Вичева. Още докато бях студентка, тя ме покани да стана хормайстор в „Родни звуци“ и „Бодра песен“. Двата хора репетираха в една и съща зала, осъществяваха съвместни празнични концерти и наистина приемствеността е съвсем естествена – порасналите хористи от „Бодра песен“ постоянно се вливат в редиците на „Родни звуци“. Имаме красиви спомени, изпълнени с много музика. И днес продължаваме – с преклонение пред делото на нашата учителка, но и с поглед в бъдещето, за да поддържаме и развиваме прекрасните хорови традиции на нашия град.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00