Да получиш и да поддържаш една или повече звезди на Michelin е непрекъснат процес на усилена работа. Веднъж попаднал в този списък, ставаш обект на постоянни проверки. Присъдената звезда има валидност една година и се подновява само ако високите стандарти е запазят. Звездите могат да бъдат максимум три, като една звезда означава отличен ресторант, две звезди - отличен ресторант, заради който си заслужава да се отбиеш от пътя си, а 3 звезди - отличен ресторант, който си заслужава специално пътуване, за да бъде посетен.
Шеф Едуард Ксатрух е съсобственик и готви в ресторант с две звезди "Мишлен" в Барселона. Ресторантът се отличава с авангарден стил. Създаден е само преди 4 години. Освен в престижната класация "Мишлен" ресторантът е най-доброто ново попълнение в списъка на първите 50 ресторанта в света, достигайки 18-то място.
"Проблемът е, че обикновено се обобщава: щом е бърза храна - значи е лоша, щом е в луксозен ресторант- значи е добра. Аз лично съм ходил в много луксозни и скъпи ресторанти и съм се хранил много лошо. И обратното - ходил съм да ям fast food и съм се нахранвал прекрасно", споделя Едуард Ксатрух в предаването "Закуска на тревата".
Удобният ресторант не значи непременно лукс - диамантена лампа няма да направи храната по-вкусна
Комфортът важен, но той не значи непременно лукс, убеден е шеф Ксантух: "За мен луксът са хората, обслужването и храната. Ясно е, че трябва да има конфорт - столът ти трябва да е удобен, все пак тук ще прекараш три-четири часа, сервитьорите трябва да са добре облечени и да изглеждат приятно, но в нашия ресторант няма сребърни прибори. Онова, от което никога не бих се отказал, е продуктите да бъдат възможно най-добрите и личното отношение към клиента да е възможно най-доброто, защото това вълнува човек. Дори да сложиш диамантена лампа в ресторанта - да, тя ще се хареса на хората, но те няма да дойдат тук заради лампата, а заради храната."
Човек идва в ресторанта заради удоволствието от храната - това е мотото, обединило екипа на Едуард Ксантух. Всяка година в ресторанта, чието име означава "Наслади се", тестват по около 100 нови авторски рецепти. Има две менюта - едното класическо, което събира малък брой от най-добрите ястия, с доказани предпочитания от клиентите, и едно с авангардни предложения. Ресторант, който предлага огромно меню, за да отговори на всеки вкус - няма такова нещо - категоричен е шеф Ксатрух:
"Възможно е да имаш ресторант и да правиш испанска кухня, суши, мексиканска, италианска и всичко, каквото можете да си представите. Такъв ресторант няма характер . Да се харесвам на всички? - няма такъв ресторант. Има такива опити. Те може да вървят добре, може да са популярни, но никога няма да се превърнат в големи ресторанти. За да бъдеш голям ресторант, имаш нужда от облик, от свой образ."
Готвачът е всичко и трябва да бъде свободен да изрази таланта си
В България нсе още няма ресторант със звезди "Мишлен". Едуард Ксатрух е съгласен с тезата, че добър ресторант може да направи този, които знае как се готви, а не този, които си мисли, че с достатъчно пари може да наеме всеки готвач: "Готвачът е всичко. Ако искаш да правиш качествена и персонализирана кухня, ти трябва да бъдеш свободен. Да правиш само ястия, които желаеш. Ако над теб има човек, който ти казва: "Ресторантът е мой и аз ще ти кажа какво ще правиш" - този ресторант никога няма да има свой образ, свой дух и свое лице."
Запитан дали с все по-авангардните методи в кулинарията кухните не започват да приличат все повече на лаборатории, шеф Едуард Ксатрух отговаря, че за да създаваш, не е нужно много, защото "и с едно стръкче босилек можеш да развълнуваш човек, да стигнеш до него".
Още по темата чуйте в звуковия файл.
За образованието няма възраст. Това доказва 58-годишният Красимир Дердов от Созопол. Той е студент първа година във Великотърновския университет, в специалност „Културен туризъм“. Созопол има многовековна история, но има и други места в България, които са не по-малко интересни и чакат някакво развитие в областта на културния туризъм,..
Благотворителен коледен концерт организира тази вечер българската общност в американския щат Флорида. Концертът в Сейнт Питърсбърг ще представи магията на българския фолклор, а събраните средства ще бъдат дарени с благотворителна цел на организацията "Роналд МакДоналд", която осигурява средства, подслон и храна на родители, чиито деца са настанени за..
Ученик от Велико Търново беше обявен за най-добрия млад готвач на България. 16-годишният Ивайло Гасеров спечели третото издание на конкурса „Търси се UniChef”, организирано от международна фирма за дистрибуция на хранителни продукти. Ивайло е от горнооряховското село Първомайци. Учи в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ в..
Преди дни Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново издаде нравоучителните детски приказки на Матей Преображенски. Малката книжка с примери за всеки, който желае да стане добър, е богато илюстрирана от професор Никола Хаджитанев. Ако някога ви се е случвало да се отбиете през великотърновското Ново село, пътувайки по главния..
Историята на дисциплинарно уволнен глухоням мъж обиколи социалните мрежи и предизвика широко обществено недоволство. Галин Радков е бил дисциплинарно освободен от работа със заповед, връчена му на 8 ноември. Галин е известен не само в България, но и в Европа специалист по кактусите и от 20 години работи в Ботаническата градина в Балчик. Негова е..