Alarma Punk Jazz празнува 10 години

Музика странна и прекрасна

БНР Новини
Снимка: Ася Чанева

Фестивалът Alarma Punk Jazz, организиран от БНР, тази година отбелязва своята 10-годишнина. В основата е едно радиопредаване и един радиоводещ – Цветан Цветанов:




Водя предавания 25 години, от тях 17 години в БНР, а преди това – в по-малки радиостанции – споделя Цветан. – През 2000 г. изгубих частично слуха си и беше невъзможно да продължа заниманията си с музика. Когато нещо подобно споходи един млад човек, той съвсем естествено си задава въпроса как да продължи. Започнах да пътувам по света с едничката цел да слушам музика. През 2003 г. в Словения чух концерт на Джон Зорн и Електрик Масада в Cankarjev Dom („Цанкарев дом“ – техният дворец на културата). Концертът беше записан от компанията „Цадик“ и през 2005 г. излезе албумът „На планините на безумието“ – легендарен концерт, легендарен запис. За 5-6 години обиколих страшно много фестивали – и близки, и далечни, но на Балканите успях да създам своя „мрежа“ и да се уча от най-добрите. Около нас има фестивали, на които срещаш не само конкретните артисти, а сякаш „чуваш света“. Например на Скопския джаз фестивал направих интервю с Рон Картър, Чарли Хейдън, запознах се с Орнет Колман и редица известни музиканти, някои от които вече не са между живите. За един 28-годишен (тогава) човек бях изслушал толкова много музика, колкото доста по-възрастни хора не бяха направили. Буквално бях „претоварен“ от информация, но видях как са поставени нещата в свободния свят – всичко това преди да започна да правя Alarma Punk Jazz. Фестивалът се появи спонтанно, в опит да попълня някои пропуски в начина, по който се програмират фестивалите у нас. Не спирам да си задавам въпроси. Например – защо аз, дето в момента още нямам и 40 години, ще съм първият у нас, поканил редица известни музиканти, които вече причисляваме към класиците.

Наистина Alarma Punk Jazz представя имена, които или не са познати у нас, или просто все още не са свирили на българска сцена. Палитрата от стилове също е твърде голяма. Кое е обединяващото?

Когато говоря за предпочитанията си за музика, съм много благодарен на американския музикант, актьор, философ Джон Лури за неговото определение, дало име и на звукозаписната му компания – Strange and Beautiful Music (странна и прекрасна музика) – е отговорът на Цветан. Нека припомня, че „Аларма“ е предаването за култура на програма „Христо Ботев“, ориентирано към социална и гражданска ангажираност, в чийто контекст се роди фестивалът. Музиката, която представяме, „казва нещо“, изобразява действителността, в която живеем. Предаването е от 21.30 до 23 ч. – много подходящо време за пряко излъчване на концерти. А диапазонът между пънк и джаз е… всичко. Това е музиката, която представяме. Започнахме през ноември 2008 г. Преди това няколко години ходех на концертите във Второ студио, организирани от Милен Панайотов – колега от програма „Христо Ботев“. От него се научих на редица подробности в организацията на радиосъбития. До 2012 г. фестивалът се провеждаше два пъти годишно в рамките на пет поредни дни, изцяло в ефир (независимо къде са концертите) или на запис. По-късно се наложи да разделим фестивала на месечни концерти, които нарекох концертни серии. Това се оказа по-удобно за публиката.

От афиша на Alarma Punk Jazz остават още два концерта до края на годината. На 23 ноември в Първо студио на БНР ще свири Eyot от Сърбия. Групата гостува за шести път у нас в рамките на седем години.

Наричат ги „нирвана“ на европейския джаз. Правят музика интроспективна, авторски джаз със силна мелодична линия, балканската ритмика присъства по един рафиниран начин. За пръв път бяха в България през 2011 г. – на нашия фестивал. Това беше и последният им концерт като „неизвестна“ група. Веднага след това получиха много покани за концерти и голямо признание, но приятелството ни остана. В петък ще свирят поне два часа, защото и те честват 10 години от основаването си. Същата вечер ще чуем и Мая Алванович с Majamisty Trio, което за пръв път е в България. В него са и други известни музиканти – Лав Ковач и Ервин Малина. На 29.11 е заключителният концерт за 2018 г. Поканили сме Тоби Драйвър – мултиинструменталист от Ню Йорк, автор на музика, певец, поет, който ще представи новия си албум, обединил призрачни истории, сюрреализъм… Той е със своята формация. Барабанистът Чарли Шмид от групата ще представи и своята нова програма Del Judas, а жанрът е Gothic Americana.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00