Д-р Адвет Триптахи: Българите са изложени на голям стрес и напрежение

Аюрведа лекува първопричината, а не симптома на болестта, казва индийският лечител, който ежегодно посещава страната ни

Мона Каушик, Адвет Триптахи и преводачката Биляна Вачева.
Снимка: Славена Илиева

"Българите са подложени на голям стрес и напрежение. Това е, което забелязвам тук и което е характерно за България. Второто, което ми прави впечатление е, че българите са много чувствителни, много искат да помагат на другите и това ги прави още повече податливи на стреса." Това каза в интервю за БНР Адвет Триптахи, който е четвърто поколение доктор по аюрведа. Адвет Триптахи провежда обучения в България за шеста година, преглежда и прави пулсова диагностика. 

В различните държави хората имат различни навици и начин на живот, но при аюрведа се лекува не симптома, а първопричината за болестта. "Целта на аюрведа е да се стигне до първопричината. В аюрведа не чакаме да се прояви някаква болест или резултатът от нея. Целта е да има превенция", подчертава Триптахи.

Мисията на аюрведичните лекари е да научат хората да лекуват първопричината, а не крайния резултат, категоричен е лечителят, който твърди, че "75 на сто от заболяванията могат да бъдат излекувани, ако човек осъзнае себе си и започне да живее по-здравословно".

На санскрит аюрведа означава буквално "наука за живота". При аюрведа тялото, душата и духът са в комбинация едно с друго. Аюрведа се базира на три основни стълба – хранене, спане и ограничаване на желанията.

„Първото е ахара – това е свързано с храносмилането и човек да бъде осъзнат с какви продукти трябва да се храни и какво е състоянието на храносмилателния огън. Второто се нарича нидра – това е сънят. Той е свързан по-скоро с успокояването на ума, човек така да си балансира живота чрез различни практики, че да може да има пълноценен сън. И третото - контрол над желанията. Да осъзнаем къде ни е лимитът. Докъде си казваме „аз това искам да постигна“ и до там, а не непрекъснато да има някакви желания, защото те също причиняват стрес“, казва Адвет Триптахи.

Индийският лечител идва у нас ежегодно, за да предава знанията си и да помогне на българите "да се чувстват здрави и щастливи". Казва, че тук, от българите, е научил какво е да се споделя обичта. Българите са модифициран вариант на индийците, смята Триптахи. Българите, по думите му, са "много топли, много отворени към различни начини на лечение": "Като дойда в България, сякаш намирам част от Индия и тук." Открива връзката между Индия и България и в близостта на думи и числа. Например въпросът „Как си?“ звучи поразително сходно на двата езика.

В България доктор Адвет Триптахи идва по покана на д-р Мона Каушик, културолог, писател и преподавател по индология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". 
Цялото интервю е в звуковия файл. Преводът е на Биляна Вачева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Михаела Каменова

Мирена Златева и Михаела Каменова - женски почерк опитомява метала

След камъка и глината човекът докосва метала. Не само с практична, но и с естетическа цел.  От миниатюра до монументална творба, създаденото от метал носи душевност и красота.  В ювелирното изкуство, металът се превръща в изящно бижу. Монети, медали, архитектурни елементи – металът придава стойност и достоверност.  Днес изящното и приложно..

публикувано на 13.12.18 в 10:32

Композиторът Марио Григоров: Импровизацията е в кръвта ми

Българският композитор и концертен пианист Марио Григоров, който работи в Лондон, издаде преди дни своя солов албум, озаглавен "Присъствието на отсъствие". Албумът съдържа осем композиции. "Това съм аз и пианото", казва за проекта си Григоров. Той е ученик на световноизвестния български музикант, пианист и педагог Милена Моллова. "Свирил съм 50 години,..

публикувано на 12.12.18 в 12:48
Калина Михайлова е сменила рязко посоката: от работа в големи корпорации към собствена линия екошалове.

Калина Михайлова: Движим се страшно бързо напред - за да се спасим, трябва да ударим спирачки

Да смениш добра кариера с производството на бутикови шалове, използвайки щадяща природата технология. Това е направила Калина Михайлова, която се занимава с  растителен принт. "Този скок е много личен процес. Повече от 20 години съм била във високите корпоративни сфери. Бях се поуморила. Преподредих приоритетите си след раждането на второто си..

публикувано на 11.12.18 в 14:53
Квартет Дестъни

Destiny Quartet: Кросоувър музиката грабва съвременния човек със страхотна сила

Първата българска кросоувър група с над 1 млн. гледания в интернет - Destiny Quartet - издаде самостоятелен албум, който вече може да бъде закупен предпремиерно. Дамите работят с италианския композитор Маурицио Абени, който направи специална версия на тангото „El choclo“ за тях. Стилистиката на клипа на „El choclo“ се отличава от всички други..

публикувано на 04.12.18 в 13:44
Джина Брия

Джина Брия: Какви ще бъдем след 10 години, зависи от това каква вода пием и каква храна ядем

"Водата е много дълбока и тайнствена материя, чието изучаване изисква методи на физиката, химията и биологията. Отскоро започнах да разбирам тази материя. Много е вълнуващо да се занимаваш с науката за водата". Това каза за предаването "Закуска на тревата" антропологът Джина Брия, която участва в международен научен форум по проблемите на водата в..

публикувано на 04.12.18 в 09:44
Тайе Селаси

Тайе Селаси: Най-голямата награда за мен е думите ми да лекуват

Американската писателка Тайе Селаси представи в България романа си "Отивам си е възвратен глагол". Корените на Тайе Селаси са в Африка, но тя харесва понятието "местен", защото й позволява да се чувства местна на много места по света. Живяла е в  Гана, Индия, Великобритания, Италия и САЩ. "През 2014 изнесох лекция, в която говоря за това, защо си..

публикувано на 30.11.18 в 16:48
Автор на илюстрацията: Милена Радева

Илюстраторката Милена Радева: В България оставаме подвластни на класиката

"Книгите в Европа вече са далеч от тези книги, с които ние сме израснали. Те са се превърнали в класика за европейския пазар, на тях се гледа като на културна ценност, но те не са актуалните теми в момента." Това каза пред "Хоризонт" илюстраторката  Милена Радева, създател на сайта "Българска илюстрация": "При нас, все още на нашия пазар се..

публикувано на 30.11.18 в 10:59