Композиторът Марио Григоров: Импровизацията е в кръвта ми

Като седна на пианото, забравям и за бъдещето, и за миналото - признава музикантът, чиято съдба го извежда от България още петгодишен

2
Снимка: БТА

Българският композитор и концертен пианист Марио Григоров, който работи в Лондон, издаде преди дни своя солов албум, озаглавен "Присъствието на отсъствие". Албумът съдържа осем композиции. "Това съм аз и пианото", казва за проекта си Григоров. Той е ученик на световноизвестния български музикант, пианист и педагог Милена Моллова. "Свирил съм 50 години, учил съм се на класика и имам възможност хармонически, мелодически и ритмически да импровизирам свободно", обясни Марио Григоров в предаването "Хоризонт до обед".

Марио Григоров напуска България като петгодишно дете. Тогава заминава със семейството си за Техеран, където баща му работи като тромпетист в Симфоничния оркестър.
По-късно семейството живее в разделения Берлин. Всеки ден баща му, който е бил част от Берлинския симфоничен оркестър, преминава през военно-пропускателния пункт "Чекпойнт Чарли", за да отиде на работа и след това да се върне при семейството си в източната част на града.

Творческият път свързва Марио Григоров с концертните зали на Лос Анджелис, Ню Йорк и Берлин, а днес той намира вдъхновението си в студиото си в Лондон. „Пиша много композиции за филми. Някой път в 11-12 часа вечерта, като седна на пианото, започвам да импровизирам, за да се отпусна и мозъкът ми да се изчисти от целия ден, в който имам работа като композитор на филмова музика. Понякога трябва да напиша по 3-4 парчета на ден. Тогава много идеи ми идват на пианото. Тогава мога да импровизирам свободно, без никой да ме притеснява. Това е един вид медитация, завръщане към себе си“, разказа музикантът.

Работил е за "Уорнър брадърс". Преди година песен по музика на Григоров и текст на Джоан  Роулинг, включена в саундтрака на хитовия филм на Роулинг „Фантастични животни и къде да ги намерим”, бе сред номинациите за престижните филмови награди Оскар. 

Марио Григоров признава, че има "страхотна връзка с инструмента". "Като седна на пианото, нито мисля за бъдещето, нито мисля за миналото. Импровизацията тече направо през кръвта ми." Определя миговете на тотално посвещаване на инструмента като тунел, в който може да влезе. 

Творецът е убеден, че ще продължава да прави нови албуми, защото има нещо, което иска да каже с музиката си. "Доволен съм от това, което в момента пиша, но то трябва да расте - да стане по-мелодично, по-духовно."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Михаела Каменова

Мирена Златева и Михаела Каменова - женски почерк опитомява метала

След камъка и глината човекът докосва метала. Не само с практична, но и с естетическа цел.  От миниатюра до монументална творба, създаденото от метал носи душевност и красота.  В ювелирното изкуство, металът се превръща в изящно бижу. Монети, медали, архитектурни елементи – металът придава стойност и достоверност.  Днес изящното и приложно..

публикувано на 13.12.18 в 10:32
Калина Михайлова е сменила рязко посоката: от работа в големи корпорации към собствена линия екошалове.

Калина Михайлова: Движим се страшно бързо напред - за да се спасим, трябва да ударим спирачки

Да смениш добра кариера с производството на бутикови шалове, използвайки щадяща природата технология. Това е направила Калина Михайлова, която се занимава с  растителен принт. "Този скок е много личен процес. Повече от 20 години съм била във високите корпоративни сфери. Бях се поуморила. Преподредих приоритетите си след раждането на второто си..

публикувано на 11.12.18 в 14:53
Мона Каушик, Адвет Триптахи и преводачката Биляна Вачева.

Д-р Адвет Триптахи: Българите са изложени на голям стрес и напрежение

"Българите са подложени на голям стрес и напрежение. Това е, което забелязвам тук и което е характерно за България. Второто, което ми прави впечатление е, че българите са много чувствителни, много искат да помагат на другите и това ги прави още повече податливи на стреса." Това каза в интервю за БНР Адвет Триптахи, който е четвърто поколение доктор..

публикувано на 08.12.18 в 11:05
Квартет Дестъни

Destiny Quartet: Кросоувър музиката грабва съвременния човек със страхотна сила

Първата българска кросоувър група с над 1 млн. гледания в интернет - Destiny Quartet - издаде самостоятелен албум, който вече може да бъде закупен предпремиерно. Дамите работят с италианския композитор Маурицио Абени, който направи специална версия на тангото „El choclo“ за тях. Стилистиката на клипа на „El choclo“ се отличава от всички други..

публикувано на 04.12.18 в 13:44
Джина Брия

Джина Брия: Какви ще бъдем след 10 години, зависи от това каква вода пием и каква храна ядем

"Водата е много дълбока и тайнствена материя, чието изучаване изисква методи на физиката, химията и биологията. Отскоро започнах да разбирам тази материя. Много е вълнуващо да се занимаваш с науката за водата". Това каза за предаването "Закуска на тревата" антропологът Джина Брия, която участва в международен научен форум по проблемите на водата в..

публикувано на 04.12.18 в 09:44
Тайе Селаси

Тайе Селаси: Най-голямата награда за мен е думите ми да лекуват

Американската писателка Тайе Селаси представи в България романа си "Отивам си е възвратен глагол". Корените на Тайе Селаси са в Африка, но тя харесва понятието "местен", защото й позволява да се чувства местна на много места по света. Живяла е в  Гана, Индия, Великобритания, Италия и САЩ. "През 2014 изнесох лекция, в която говоря за това, защо си..

публикувано на 30.11.18 в 16:48
Автор на илюстрацията: Милена Радева

Илюстраторката Милена Радева: В България оставаме подвластни на класиката

"Книгите в Европа вече са далеч от тези книги, с които ние сме израснали. Те са се превърнали в класика за европейския пазар, на тях се гледа като на културна ценност, но те не са актуалните теми в момента." Това каза пред "Хоризонт" илюстраторката  Милена Радева, създател на сайта "Българска илюстрация": "При нас, все още на нашия пазар се..

публикувано на 30.11.18 в 10:59