Съдържание на:

"Maкбет", опера в 4 действия от Джузепе Верди

Сцена от първо действие на операта „Магбет“
Снимка: Wikipedia

Либрето: Франческо Мария Пиаве (по едноименната трагедия на Шекспир)
Първо изпълнение: 14 март 1847 г., Флоренция, Италия
Първо изпълнение в България: 4 април 1975 г., "Мартенски музикални дни", Русе

Действащи лица:
Дънкан, шотландски крал – без пеене
Макбет, пълководец – баритон
Банко, пълководец – бас
Лейди Макбет, съпруга на Макбет – сопран
Дама, придворна дама на Лейди Макбет – сопран
Макдъф, шотландски благородник – тенор
Малкълм, син на Дънкан – тенор
Доктор – бас
Флинс, син на Банко – без пеене
Слуга на Макбет – бас
Наемен убиец – бас

Място и време на действието: Шотландия, 11 век

Първо действие
На голия хълм по пътя за Инвернес в Шотландия вещици си разправят дневните похождения и се радват на мъглите, предвещаващи буря. В този късен час по пътя минават Макбет и Банко, пълководци от войската на крал Дънкан. Те току-що са спечелили победа над войските на разбунтувалите се срещу краля дворяни. Съзрели странните същества, двамата мъже спират и започват разговор с тях. Вещиците приветстват Макбет, като го назовават "тан (владетел) на Гламис", "тан на Каудор" и "бъдещ крал на Шотландия", а на приятеля му Банко предвещават, че ще бъде "баща на бъдещи крале".
Двамата смели мъже са потресени: "крал на Шотландия"! В душата на Макбет дреме честолюбието, което отново са събудили тези странни същества. Скоро вещиците изчезват и пред двамата смутени и развълнувани войни се появяват кралски пратеници, дошли да известят на Макбет, че кралят го удостоява с поста "Каудорски тан".
Раздвоен между тщеславието и честността, Макбет решава все пак да не посяга с насилие към короната на Дънкан и да изчака съдбата сама да му я поднесе.
В замъка на Макбет в Инвернес. Лейди Макбет чете писмо от съпруга си, в което той ѝ съобщава за пророчеството на вещиците. Обзета от мечти за власт и слава, тя иска да укрепи духа на мъжа си, за да тръгне той по-смело по пътя на насилието, което ще го доведе до трона.
Влиза слуга, известяващ за предстоящо посещение на крал Дънкан, решил да пренощува в дома на своя верен Макбет. След малко пристига и Макбет и съпругата му успява да му внуши да убие стария и немощен крал.
Тръбите на кралските пратеници възвестяват пристигането на Дънкан. След кратка тържествена церемония кралят е отведен в отредените му покои, а придворната свита се оттегля за сън.
Останал сам, Макбет се бори със себе си, за да събере сили за престъплението, внушено му от любимата жена, което той, амбициозният и властолюбив мъж, също тайно е желал. Най-сетне звънва уречената камбанка – условният знак на лейди Макбет. Макбет се отправя към покоите на краля. Смутена от дългото чакане, жена му отива да види какво е станало. С окървавени ръце и умопомрачен от ужас, Макбет застава пред нея с два кинжала в ръцете си, двамата съпрузи отиват в своята спалня, като преди това хвърлят кинжалите при спящите слуги на краля, уличавайки ги в убийството.
Влизат Банко и Макдъф – шотландски войн, който съобщава, че му е поръчано да събуди Дънкан преди изгрев слънце. Открил ужасното престъпление, Макдъф разбужда целия замък. Макбет сам убива слугите на краля. Потресени от коварното убийство, придворните изпращат тялото на своя владетел.

Второ действие
В покоите на Макбет – лейди Макбет укорява мъжа си, че страни от нея и напразно се опитва да го изтръгне от мрачните му предчувствия. Угнетен от предсказанията на вещиците, че Банковите синове ще властват след него, той се решава на ново престъпление – да убие най-близкия си приятел и сина му Флинс. Лейди вече предвкусва блаженството на всевластието. Близо до замъка на Банко няколко наемни убийци чакат уговорения знак от Макбет. Разбрал за заговора, Банко решава да избяга със сина си. Убийците успяват да умъртвят бащата, но момчето избягва и остава живо.
В замъка на Макбет съпругата му е устроила пир, за да отвлече вниманието на придворните от убийството на Банко. Новият крал на Шотландия лицемерно се тревожи за закъснението на своя приятел. На вратата се изправя единият от убийците, който съобщава за престъплението и бягството на момчето. В този миг Макбет вижда на стола си призрака на Банко. В отчаянието си той почти се издава и скоро изгонва ужасените гости. За Макдъф вече няма съмнение – Макбет е убиец!

Трето действие
На голия хълм по пътя за Инвернес вещиците отново правят своите магии. Прекъсва ги Макбет, дошъл при тях да узнае бъдещето си. Най-напред му се явява призрачен войн с шлем и ги предупреждава да се пази от Макдъф. Второто привидение – окървавено дете – успокоява Макбет, че нито един мъж, роден от смъртна жена, не може да го срази, а третият призрак с вид на царствен юноша и с клонче в ръка му предвещава, че ще бъде непобедим до момента, в който Бърнамският лес не тръгне срещу него.
Радостен, Макбет запитва вещиците дали наистина синовете на Банко ще властват след него. В отговор вещиците призовават виденията на осем крале, потомци на Банко, които преминават през ужасения взор на Макбет. Последният крал е Банко. При неговата поява Макбет изгубва съзнание и вещиците изчезват. Пристига лейди Макбет, която търси съпруга си. След като се съвзема, той ѝ разказва за преживения ужас. Двамата решават да унищожат най-сетне родовете на Макдъф и Банко.

Четвърто действие
Гробище до Бърнамския лес. Измъченият от тиранията на Макбет народ оплаква съдбата си.
Замъкът на Макдъф във Файф. Пред труповете на жена си и децата си, жестоко убити от хората на Макбет, Макдъф призовава Бога да му помогне в отмъщението. Дочуват се бойни тръби. Пристига Малкълм, синът на Дънкан, начело на разбунтувалия се народ, тръгнал в бой срещу Макбет.
Малкълм заповядва на бойците да прикрият щитовете си с клони от дървета от Бърнамския лес.
Пред покоите на лейди Макбет придворната дама е повикала лекар, за да наблюдава как господарката ѝ странно броди из замъка. И ето, след дълго чакане, най-после се появява болната кралица, която в съня си повтаря гласно най-страшните мигове от своя престъпен живот. Тя напразно се опитва да изтрие кръвта от ръцете си.
Макбет още вярва, че ще победи войските на Малкълм и Макдъф и все пак проклина своята съдба. Идва придворна дама и му известява за смъртта на кралицата, но в този час той презира живота.
Малкълм, Макдъф и техните войници настъпват, като държат пред себе си клоните от Бърнамския лес. Предсказанието се сбъдва. Макбет повежда своята войска в последен, решителен бой. Сред звън на мечове Макдъф се изправя срещу Макбет, който в заканите си заявява, че не може да бъде сразен от мъж, роден от смъртна жена. Тогава Макдъф му отговаря, че не е роден, а е изваден от утробата на майка си след нейната смърт.
След края на битката, сред трупове на убити и ранени умира Макбет, прозрял в предсмъртния си час истината за своя изгубен живот.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22
Декори от Първо действие на операта „Хованщина”, Москва, 1897 г.

"Хованщина", народна музикална драма в пет действия от Модест Мусоргски

Първо изпълнение: Санкт Петербург, 9 (21) февруари 1886 година. Време и място на действието: Москва и нейните околности, 1682 година. Действащи лица: • Княз Иван Ховански, началник на стрелците – бас • Княз Андрей Ховански, негов син – тенор • Княз Василий Голицин – тенор • Шакловити, болярин – баритон • Досифей, водач на разколниците – бас •..

публикувано на 24.05.24 в 17:39

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

"Милосърдието на Тит", опера сериа в две действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Музика: Волфганг Амадеус Моцарт. Либретото: Катерино Мадзола по Пиетро Метастазио. Премиера: 6 септември 1791 година в Държавния театър в Прага под диригентството на самия Моцарт. Действащи лица: • Тит – тенор • Вителия – сопран • Секст – мецосопран • Аний – мецосопран • Сервилия – сопран • Публий – бас Първо действие В покоите на..

публикувано на 28.03.24 в 10:25