Номер 3 в схемата Светлана Кузнецова остана сред зрителите

Поставената под номер 3 в основната схема рускиня Светлана Кузнецова приключи участието си в четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Кузнецова загуби в оспорван мач от сънародничката си Надя Петрова с 3:6, 6:3, 1:6 след малко повече от два часа игра. Петрова продължи с отличното си представяне в Мелбърн, след като в предишния кръг разгроми шампионката от Откритото първенство на САЩ Ким Клайстерс от Белгия с 6:0, 6:1. Кузнецова поведе с 2:0, но в последствие загуби пет поредни гейма, а с това и първия сет. Във втората част шампионката от "Ролан Гарос" реализира пробив в осмия гейм, след което изравни резултата при собственото си подаване. В решаващия трети сет Кузнецова отново започна с пробив, но до края 27-годишната Петрова беше безапелационна и след шест последователни гейма си осигури място на четвъртфиналите за първи път от 2006 година.

В друг мач от деня китайката Цзе Чжън достигна до четвъртфиналите за първи път в кариерата си, след успех над украинката Альона Бондаренко със 7:6(5), 6:4 след почти два часа на корта. Бондаренко поведе с 2:0, а при 5:4 сервираше за сета, но се провали. В тайбрека украинката имаше аванс от 5:4 точки и два сервиса, след което обаче загуби три поредни разигравания, а с това и първата част. Във втория сет двете си размениха по два ранни пробива, но Бондаренко отново загуби подаването си в деветия гейм, след което 26-годишната китайка приключи срещата при собствен сервис.