Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двете години управление отказаха ГЕРБ от високите цели, но искат да довършат реформите

След две години управление ГЕРБ забрави високите цели и ги подмени с доста по-реалистични, твърди политологът Димитър Димитров.
Снимка: bnr.bg

Живеем в непрекъснат страх, в непрекъснато напрежение. С какво ще ни нахрани магистралата? ГЕРБ дойде с голямата кошница, напълни я и си тръгва. Това са част от мненията на столичани за 2-годишното управление на правителството на Бойко Борисов. На 5-ти юли през 2009-та година голяма част от българския народ даде подкрепата си за ГЕРБ.

Искра Фидосова от ГЕРБ припомни за "Хоризонт" отново какво са заварили от ГЕРБ, когато са поели управлението на страната. Доходите на българските граждани са най-ниските в Евросъюза не от 5-ти юли 2009-та година, а от преди 5 години, от преди 7 години, от преди 3 години. Т.е. ние поехме управлението на страната в една много тежка икономическа криза.

Българските граждани са тези, които ще поставят оценката, не бих си позволила да си поставям оценка нито на себе си, нито на ГЕРБ като цяло или на правителството на г-н Борисов. Скоро предстоят избори и смятам, че българските граждани ще поставят оценката, която заслужаваме. Но искам да заявя, че правим всичко по силите си, подготвени сме за това да довършим тези реформи, които сме започнали, за да изведем страната от икономическата криза и след година или две да може да се увеличат и доходите на българските граждани, увери Искра Фидосова.

Според Фидосова в бюджета трябва да има достатъчно средства, за да може МВР да си върши работата, а за да ги има тези средства, трябва да има работеща икономика. Фидосова смята, че и МВР, и всички останали сектори трябва да бъдат спонсорирани само и единствено от държавния бюджет. Това е формата на финансиране на всички държавни дейности, каза депутатката. 

Това е категорично най-слабото правителство, което сме имали, заяви Антон Кутев от БСП. Той оспори твърденията на  Фидосова, че не е имало мерки срещу кризата преди да дойде на власт това правителство. Имаше и те бяха точно противните на това, което вие правите. Имаше над 8,2 милиарда резерв, от които 4 милиарда за харчене от вас, добави Антон Кутев.

Не вярвам още да е пълна кошницата. Още повече, че пред това мнозинство и този екип на изпълнителната власт има още две години, твърди политологът Димитър Димитров. Той направи равносметка за това с какви намерения е избрано мнозинството и как реализира определена политика. Двете години могат да бъдат разделени на начален период, в който имаше малко повече от обичайната еуфория и цели, които бяха заявени като доста високи, например влизането в чакалнята на еврозоната. През втората половина, по-важно се оказа, че излизането от кризата няма да е толкова лесно, колкото вероятно се е предполагало преди две години. Причината за падането на рейтинга на управляващите е по-скоро кризата, явно тя е доста по-дълбока за нас като балкански регион и като икономика, близка до гръцката, коментира Димитър Димитров. 

Той смята, че няма да има възстановяване на онези сектори, които бяха двигател на просперитета предходните 4 години, в частност строителството и пазара на недвижими имоти. Поради това икономиката преминава през ново преструктуриране и цената на това преструктуриране е социалната цена. Не се очертава в близките 6 - 10 месеца препълване на бюджета, т.е. не могат да бъдат изпълнявани социални програми, твърди политологът Димитър Димитров.

Той коментира, че доста високите цели са забравени от управляващите и са подменени с по-реалистични като усвояването на еврофондовете, много е направено за спорта и има много енергични усилия във вътрешното министерство да се контролира и да се противостои на престъпността, в частност на организираната престъпност. Извън това, политическият дневен ред е открит и се очаква наесен избирателите да дадат своята индивидуална лична оценка, която преминава през ежедневието, а то не е лесно, добави Димитров.

За разлика от другите правителства, при които промените в кабинета идват през втората половина на управлението, при това правителство персоналните промени в кабинета дойдоха много рано, но все още не се е случила драматична промяна, подчерта Димитър Димитров. Има обаче неясен фактор, той винаги е свързан с оценка на публиката и при не много добри изборни резултати наесен може да очакваме по-знакови промени в екипа на изпълнителната власт, прогнозира политологът Димитър Димитров.

Още от коментарите за двегодишното управление на ГЕРБ можете да чуете в звуковите файлове с анкетата сред столичани, както и с двете интервюта на Снежана Иванова.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени