За нас е важно, че процедурата, по която се определя главният прокурор, не беше в рамките на Конституцията, не беше гарантиран тайният избор. Това заяви депутатът от КБ Михаил Миков в предаването "Неделя 150".
В България има все повече дефицит на законност и независимо дали става въпрос за реализацията на избор на главен прокурор или последният случай с информационен лист за референдум, който по същество е дезинформационен. Така че институциите, когато са дестабилизирани, очакванията да действаш и да се връщаш към някакви институции, силно намаляват. Тук не става въпрос за един или друг персонаж, който ще бъде изпратен в КС, след всичко, което се случи, КС е със силно накърнен авторитет, каза Миков.
Желанието за постигане на политическата цел в съдебната власт на всяка цена е по-силно от благоприличието в правовата държава, добави Михаил Миков. Според него е трябвало да има балотаж.
За мен това, което се случи в съдебната власт е едно от съществените събития на годината. То е от порядъка на не особено приятните събития, които се случват, но така или иначе там имаше и някаква позитивна енергия, която е важно да бъде отбелязана. Крайният резултат е такъв какъвто беше през всички години на прехода – управляващото мнозинство избра ВСС, след което избра и главния прокурор. Те са политически избрани и това е сериозен дефект на системата, каза Йонко Грозев от "Движение България на гражданите".
Според социолога Цветозар Томов процедурата за избор на главен прокурор е сред най-възмутителните събития от новата история на България:
Процедурата беше фарсова. В България досега процедурата по избор на ръководство на съдебната власт не е успявала да създаде условия, при които да бъдат покрити изискванията на Конституцията. Този път се убедихме окончателно, че самата процедура трябва да се промени, че трябва да се ограничат възможностите за политически натиск, че трябва да отпаднат парламентарните квоти, че трябва да се даде възможност на магистратите сами и демократично да избират своите ръководители. Всичко това изисква промяна в Конституцията.
Според Томов основният извод е, че няма разделение на властите – независимо кой дължи изпълнителната власт, ще подчинява и съдебната система за своите политически цели.
От своя страна Михаил Миков заяви, че ВСС е орган, с който се формира поне половината съдебната власт и да се прехвърля всичко на главата на парламента той окачествени с медиите, които се оплакват от цензурата, а всъщност си налагат автоцензура.
Мненията на Михаил Миков, Йонко Грозев и Цветозар Томов чуйте в звуковия файл.