Засега не виждам никой, който да има желание да сезира КС за избора на Сотир Цацаров за главен прокурор, така че не виждам да има, за съжаление, обжалване на избора пред КС. Това каза секретарят на Движение "България на гражданите" Йонко Грозев в предаването "Преди всички".
Изборът на хората в екипа на главния прокурор затвърди основните възражения по начина, по който беше избран Цацаров. Основните възражения са за това, че всъщност управляващото мнозинство има решаващата дума при този избор. Тези съмнения са част и от проблема, свързан с конституционосъобразността. На избора нямаше гарантирана тайна на вота във ВСС, което позволява да бъде проконтролиран начинът, по който гласува всеки един член от Съвета. Това притеснение допълнително се затвърждава и от това, че на практика нямаше и по време на изслушване на кандидатите, и сега разговор по това, което всички виждат като проблем в прокуратурата и това е несправянето с корупцията. Корупцията е основен проблем в България. За него, за съжаление, никой по никакъв начин не говори и поради това нямам някакви сериозни очаквания за промяна в начина, по който ще бъде управлявана и за ефективността като цяло, обясни Грозев.
Управлението на прокурор Борис Велчев беше нормализиране на ситуацията след изключително ненормалното управление, което имахме при предшественика му Никола Филчев. Това нормализиране не беше за сметка на сериозно повишаване на ефективността на работата на прокуратурата. Имахме една по-голяма откритост. Започна регулярно да се получава повече информация за работата на прокуратурата, което позволява и един по-задълбочен външен анализ – нещо, което е изключително съществено, за да може една цялостна реформа в прокуратурата да се ползва и с обществено доверие. Основно обаче това, което не беше поставено като проблем в управлението на Велчев, беше проблемът със злоупотреби с правомощия от страна на прокурори. На практика дисциплинарните производства не бяха подобрени като ефективност, каза Грозев.
Според него има доста злоупотреби в самата прокуратура:
Имаме достатъчно данни, за да говорим и за корупция в съдебната система. Нищо от тези въпроси не беше поставено с нужната острота и не беше ефективно. Това няма да бъде променено и сега. Изборът на Цацаров до голяма степен е избор за стабилизиране на статуквото такова, каквото беше. Ние видяхме как позицията на Велчев се промени при идването на власт на управлението на ГЕРБ и имахме едно добро сътрудничество между правителството на ГЕРБ и Велчев.
Никой не трябва да си мисли, че главният прокурор ще има лукса, който са имали неговите предшественици - да няма обществени очаквания към него. В момента те са във върха си, каза Иванка Иванова, ръководител на правната програма на "Отворено общество".
Цацаров беше изключително предпазлив. Аз наблюдавах и представянето му пред ВСС. Той беше по-склонен да дава обещания за процедурите, които ще предприеме, от рода на това, че ще се заобиколи с професионалисти, ще направи анализ на различни дефицити в прокуратурата, без да каже конкретно с какви реформаторски действия ще се ангажира и това беше разумният подход към момента. Сега обаче в много къс срок, веднага след като се запознае с институцията, ще трябва да предложи конкретни действия за подобряване на нейната ефективност, добави Иванова.
Трудно е да се правят прогнози каква политика ще следва Цацаров на поста главен прокурор. Сега той влиза съвсем на чисто, без да има опит като прокурор и това е позиция с абсолютна власт. Единственото трайно нещо, което знаем за хората, които са я взималиq е, че когато някой застане на позиция, която няма никакъв контрол, той може да прави на практика каквото иска. Единствената спирачка в момента при Цацаров е заплахата указът за назначението му на президента да бъде обжалван пред КС. Това може да бъде направено от всяка политическа сила, която може да събере 50 души в Народното събрание, коментира Иванова и добави, че според нея Цацаров ще съобразява политиката си с очакванията на ЕС.
Разговора с Йонко Грозев и Иванка Иванова чуйте в звуковия файл.