Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онколози: Държавата ни е длъжник на пациентите

Снимка: БГНЕС

Хиляди онкоболни всяка година не получават нужното им модерно лъчелечение заради липса на апаратура и пари. Десетки пациенти с неонкологични заболявания не могат изобщо да се лекуват у нас чрез съвремените методи на лъчетерапията и радиохирургията по същите причини. За това алармираха преди дни пациенти и лъчетерапевти. Събитието им обаче съвпадна с представянето на новото правителство и се загуби в джунглата от политически новини.

Очаква се до няколко дни Комисията за защита от дискриминация да обяви дата за поредното дело, заведено от пациенти заради това, че не са получили навременно и съответстващо на съвремените стандарти лъчево лечение.

В България няма кибер-нож и гама-нож, няма апарат за томотерапия, но пък има апарати за лъчетерапия, които помнят социализма, защото по негово време са били тийнейджъри. Проблемът стои по бюрата на здравните администратори от десет години, но решение и до днес няма.

Според проф. Татяна Хаджиева, национален консултант по лъчелечение, основен проблем в момента е недофинансирането на клиничните пътеки. Специалистите са предложили пътека за радиохирургия на стойност 9000 лева, но тя така и не е била одобрена.

Ако клиничната пътека беше финансирана съобразно предложението на експертите, наличните в България два високотехнологични апарата щяха с малки пренастройки да се ползват за повече процедури, съответно да лекуват по-голям набор от диагностични ситуации. Пациентите с доброкачествени тумори на хипофизата, например, биха могли да се лекуват на тези апарати. Част от тях - около 300 души към днешна дата, като всяка година към тази цифра се прибавят по нови 30 случая - биха се излекували напълно след подобно високоспециализирано лъчелечение. При някои от тези случаи срещу 10 000 лв. за лъчетерапия Касата би могла да спести стотици хиляди годишно за скъпоструващо медикаментозно лечение.

Няма спор, че българската държава е длъжник на пациентите, потвърди и директорът на Националната специализирана болница по онкология доц. Здравка Валерианова. В момента доц. Валерианова е в кампания за набиране на 3 млн. лева, с които болницата й да си купи апарат за облъчване на туморното легло още по време на операцията - още една процедура, която в момента е недостъпна за българския пациент. Стотици пациенти чакат месеци наред за достъп до лъчетерапия. Не допускаме това да струва живота на пациентите, но цената е непрекъсната работа, свръхнатоварване и за апаратурата, и за персонала, разказа още доц. Валерианова.

До края на 2014-а година 150 млн. лв от еврофондовете ще отидат за модернизиране на българската онкология, като огромна част от тези пари ще се вложат именно в закупуване на необходимата модерна техника за лъчетерапия. Дотогава системата трябва да е готова да ги посрещне - със съответно остойностените клинични пътеки и с достатъчно подготвени кадри, които да ги обслужват. Изчисленията на специалистите показват, че за целта и парите за издръжка, и работещите в гилдията ще трябва да се умножат най-малко по две.

Репортажа на Надежда Цекулова можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Надежда Цекулова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени