Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Предлагаме ви минути, търсещи разрешение на проблема с достъпа до плажовете, а поводът е ваканционно селище „Русалка”. Отиването до него ще чуете в три истории, всяка от които ни приближава все повече въпреки трудността на начинанието. Управителят на ваканционно селище „Русалка” Ангел Марков няма да разбере, че вход от 5 лв не означава свободен достъп, но за да знаете вие какво е свободен достъп и защо имате право на него според Конституцията на Република България и Закона за устройството на черноморското крайбрежие, ще прозвучи гласът на адв. Веселин Паскалев от организацията „Зелени адвокати”.
Гл. експ. инж. Веселин Димитров от областната администрация в Добрич и кмета на община Каварна Цонко Цонев ще чуете с почти идентични изречения – „Това е тяхна работа, ние им изпращаме жалби, но те не вършат нищо.”
Ще проявим разбиране към един служител, който се страхува. Но в крайна сметка някой трябва да свърши опасната работа и ако областната администрация е права, позовавайки се на законодателни текстове, кметът също е донякъде прав, позовавайки се на обичайното разделение на дейностите. Т.е. всички са прави и не са прави.
Не знаем дали и глобите са плашещи. По чл. 24 от ЗУЧК глобата за възпрепятстване на свободния и безплатен достъп до плажа е от 3 до 6 хиляди лв. за физически лица и от 6 до 12 хиляди лв. за юридически лица, за повторно нарушение съответно до 12 и до 24 хиляди лева.
Разбира се, обърнахме се към Министерството на регионалното развитие. Ето го отговорът: „Достъпът на гражданите е регламентиран в Чл. 4 от ЗУЧК. Гражданите имат право на свободен и безплатен достъп до морските плажове. Достъпът на гражданите до морските плажове се осигурява чрез предвижданията на устройствените планове, включително на парцеларните планове за изграждане на обектите на техническата инфраструктура, обслужваща тези територии. За части от територията на морските плажове, достъпът на гражданите може да бъде ограничен само в случаите, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, охраната и контрола на държавната граница, опазването на защитени територии и обекти, при опасност за здравето или живота им. Свободният и безплатен достъп до морските плажове включва ползването на морските плажове за рекреация, отдих, разходки и т.н. За целта на морските плажове съществуват зони за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите и зони на които концесионерите предлагат възмездно плажни принадлежности. Позволено ли е част от плажа да бъде заградена за частни бунгала и достъпът да е платен? В зона „А” (морските плажове и 100-метрова ивица от брега на морето и зад морските плажове) са забранени строителството на плътни огради и поставянето на заграждения, ограничаващи свободният пешеходен достъп до морските плажове.
Гражданите имат право на свободен и безплатен достъп до морските плажове. В кои случаи е позволено да се искат такси за автомобилите? Такси за паркиране се събират по предвиден в съответната общинска наредба – ред за разкриване и функциониране на паркинги.”
И в края на всичко това ще чуете защо има смисъл да сигнализирате, когато от плажа ви дели бариера, последвана от ограда.