Българската действителност е по-провокираща и предизвикателна. Плаваме срещу течението на администрацията. Така "Ню Йорк Таймс" определя завръщането на младите архитекти Делчо Делчев и Валери Гюров обратно в България. Двамата са основатели на сдружение "Трансформатори." В предаването "Хоризонт до обед" те коментираха:
Надяваме се с тази популярност, която ни подаряват, да мотивира много други организации като нашата да се борят и да правят стойностни и красиви неща.
Трябват доста сили, за да остане човек в друга страна. В кризата - където и да си - няма голямо значение. В България има предизвикателство за нас.
Навсякъде може да се намери добра архитектура. Ние трансформираме чипове - манталитета на хората. Боядисването на уличните електрически кутии е един от най-големите ни успехи. Този модел започна да се развива. Хората го оценяват. Човекът не е елементарно същество, той оценява нещо, когато е направено красиво.
Всеки човек след себе си се стреми да оставя паметници. Паметниците са генератори на обществена енергия.
В разговора беше включен и художникът от Бургас Димитър Иванов, който подкрепя петиция за премахване на паметника "Альоша" в центъра на града. Той смята, че това е паметник на чужда армия. И не бива да бъде поставян в центъра. Реформаторският блок настоява паметникът да бъде преместен.
Архитектите коментираха: Силните страсти по отношение на паметниците означават, че нямаме съвременни паметници. Ако искаме да кажем нещо на поколението след нас - как ще го кажем!