"Ботев" с победа на старта в контролите

"Ботев" (Враца) започна с победа серията от контроли в подготовката си за новото първенство на елитната „А” футболна група. Пред около 200 верни привърженици във вторник тимът на Антони Здравков удари с 3:1 изпадналия от елита "Светкавица" от Търговище. Това беше четвъртата среща между двата отбора през последната година, след като в първенството врачани биха у дома с 1:0 и завършиха 0:0 в Търговище, а по време на зимната подготовка в Сандански двата противника не си вкараха гол. На 12 юли предстои и пети сблъсък между отборите, който е от програмата на футболния турнир за "Пири къп" в Банско.

Врачани пристигнаха за мача с автобус от Тетевен, където водят подготовка, а сред титулярите попаднаха 5-има юноши на клуба. Мачът започна в приспивно темпо, което се запази до 36-та мин., когато "Ботев" натисна, а съперникът от Търговище се огъна. В 37-та мин. Владислав Русинов беше изведен сам срещу вратаря на гостите Иван Георгиев, но ударът му от упор бе избит от стража. При последвалото разиграване Николай Николов откри резултата, преборвайки се за спорна топка в наказателното поле на гостите.

След почивката домакините решиха, че ще спечелят мача, без да се напъват повече и бяха наказани. В 67-та мин. отбраната на "Ботев" сгреши, а Вълев изпревари вратаря Христо Митов и насочи топката с глава в мрежата му. По пътя къмцелта кълбото беше настигнато и забито в мрежата от Петев за 1:1.

"Ботев" реагира като ужилен и хвърли всичките си играчи в атака. В 79-та мин. резервата Константин Мирчев с главаби над вратата след точно центирране на Николай Владинов. В следващата атака обаче Мирчев беше изведен от Илия Ииев и отблизо не сгреши за 2:1. В 85-та мин. Владинов проби отдясно и центрира, извеждайки юношата Владислав Русинов сам срещу вратаря Георгиев. Нападателят си спря елегантно топката и с топовен шут оформи крайното 3:1.

След контролата врачани се качиха автобуса си и заминаха за Тетевен, където ще останат до края на седмицата. Следващата сигурна проверка на "Ботев" е на 9 юли, когато играят в Банско срещу "Калиакра" (Каварна) в мач от турнира за "Пири къп". Освен двата тима в надпреварата участват още малтийския клуб "Йозен Бетс" и "Светкавица" (Търговище).

"Ботев" - "Светкавица" 3:1 (1:0)

"Ботев": 1. Митов, 7. Георгиев, 23. Иванов, 19. Найденов, 4. Ванков, 10. Русинов, 28. Петров, 9. Илиев, 6. Христов, 5. Николов (като резерви след почивката влязоха още: 13. Маринов, 22. Куанг, 11. Мирчев и 24. Владинов).

"Светкавица": 1. Георгиев, 7. Венков, 16. Стоянов, 23. Димитров, 2. Станчев, 10. Шоколаров, 11. Петев, 13. Илиев, 9. Вълев, 24. Дамянов, 22. Мехмедов (като резерви след почивката влязоха още: 20. Петров, 3. Халил, 18 Иванов и 21. Траянов).

Голмайстори: 1:0 Николов (38), 1:1 Петев (67), 2:1 Мирчев (79), 3:1 Русинов (85).

Жълт картон: Станчев - "Светкавица"

Главен съдия Димитър Буров, с помощници Димитър Русев и Иво Боев (и тримата от София); помощно игрище край стадион "Христо Ботев" (Враца) - 200 зрители.
По публикацията работи: Жоро Александров