Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Оставката на управителя на БНБ Иван Искров няма да реши нищо в кризата с Корпоративна търговска банка. Това заяви в предаването "Преди всички" бившият министър на външните работи Ивайло Калфин.
Очевидно е, че Централната банка има много пропуски, много грешки и принос за тази криза в КТБ, но тя не е единствената институция, която има такъв принос. Ако свърши цялата работа с оставката на гуверньора на Централната банка, ми се струва, че ще сме далеко от истината кой и как предизвика кризата в Корпоративна търговска банка. Аз затова ще поставя нещо, за което настоявахме и в АБВ, да се направи една международна експертиза под ръководството на европейския банков орган, който се занимава с банковия надзор в Европа и който най-добре може да каже кой какво е свършил и какво не е свършил.
Той (бел.ред. – Иван Искров) подава оставка – полуоставка, с дълго писмо, с което се обяснява. При всички случаи този случай ще бъде поставен пред новия парламент. Далеко сме от истината кой и как предизвика кризата в КТБ. Необходим е банков надзор от Европа. Оставка на гуверньора не решава нищо, освен лични въпроси. Институциите да дадат отговора защо съдействаха за кризата.
Калфин коментира и кои от институциите дължат отговори за ситуацията в КТБ: Много са институциите – на първо място, прокуратурата, която оглави банков надзор. Аз не мисля, че тя не трябва да си върши работата, но не е нормално ти в един момент да оставиш на практика без ръководство цялата система на банковия надзор. И това с подмятания на анонимни писма, полупотвърждения и изтичане на информация, че имало голям проблем в банките. Прокуратурата има силен принос за това, което се случи – и нестабилността, и паниката по отношение на КТБ. Правителството си мълча дълго време. Беше неубедително. Комисията за финансов надзор също.
Ивайло Калфин информира за днешната дискусия на тема: "Отношенията Европейски съюз–Русия, проблеми, възможности, перпспективи". Терористичният акт със самолета променя коренно отношенията между ЕС, Русия, Украйна и сепаратистите. ЕС вече не е страничен наблюдател, той е участник в тези отношения. Загинаха повече от 200 души европейски граждани.
Интервюто на Силвия Великова с Ивайло Калфин можете да чуете от звуковия файл.