Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емилия Друмева: 3-годишен мандат на ВСС е прекомерно малко

Снимка: БГНЕС

3-годишен мандат на ВСС е прекомерно малко. По-важното обсъждане обаче е - ще бъде ли разделен органът на две колегии, как ще се композират те, така че да не губят връзката помежду си, и за единния пленарен формат, който да решава бюджетните и други важни въпроси. Това каза за "Хоризонт“ в предаването "12+3“ бившият конституционен съдия проф. Емилия Друмева по повод готвените промени в съдебната система:

В последните години ударението е поставено върху ВСС. Не съм съгласна с твърдението, че това е правителството на съдебната власт. ВСС по Конституция има предназначение да бъде органът за вътрешна самоселекция на магистратите, гарантиращ независимост в кариерното им развитие. Схемите на мандатите в демократичните системи на управление имат за цел да не се позволи в една година, една и съща политическа сила да държи позициите в решаващи институции. Скъсяването на мандата на ВСС трябва да се случи с оглед на другите срокове, заложени в Конституцията. През 2007-а година ВВС се превърна в постоянно заседаващ орган.

Тя беше категорична, че и сега главният прокурор може да бъде изслушван в Народното събрание:

Главният прокурор и сега може да отговаря на въпроси на депутати в парламента. От 2006-а година изрично се записа като правомощие на НС да изслушва всяка година доклад от председателите на върховните съдилища и главния прокурор.

Проф. Друмева коментира намерението на премиера Борисов до юли месец да има приети на първо четене промени в Конституцията:

Този срок може да бъде приемлив, ако има някакво събитие, което изисква такова сгъстяване на времето. Трябва обаче да върви едно широко обсъждане, което изисква време. В последните 24 години сме свидетели на едно постоянно изменяне на функционирането на съдебната власт. Съдебната система се намира в еволюция. В това няма драма, а само поводи за осмисляне на по-добрия модел.

Според нея във Франция има работещ модел, от който може да бъде заимствано. В него всяка от колегиите във ВСС има по 6-има юристи, които не са магистрати.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна