Положителното, което очаква Гърция, е, че с даването на последния транш от помощта в размер на 7,2 млрд. евро ще може да се закрепи положението и да не се стига до фалит. Ако това не се случи, според гръцкия премиер, последствията ще бъдат много лоши за цялата еврозона. Това напоследък не се гледа с такава тревога от другите страни-членки. Те някак са изморени от тези 5 години преговори и за тях решението за излизане на Атина от еврозоната изглежда вече разумно. Това обаче не е сигурно, защото ефектите ще са много дълбоки, не само за гръцката икономика, но и за доверието към еврозоната. От тук нататък инвеститорите винаги ще очакват, че има риск някоя от страните-членки на еврозоната да напусне. Създава се прецедент.
Според него основният въпрос е дали Европейската централна банка ще продължи да гарантира извънредната ликвидност на гръцките банки, дори и да не се стигне до споразумение:
Ако гръцките банки загубят ликвидност под минимума, който Европейската централна банка може да гарантира, тогава няма как да се овладее финансовата криза и затварянето на десетки банки. Не може да се рискува с подобно нещо. Хората се презастраховат. Гръцки анализатор обясни, че върви организирана паника и гражданите се презастраховат, като теглят парите си от банките.
Ако ЕЦБ продължи да гарантира извънредната ликвидност на гръцките банки, дори и да не се стигне до споразумение, то това значи, че банката приема гръцките облигации като надежден инструмент, което никой друг кредитор не би го направил в света. ЕЦБ подкопава собствената си репутация по този начин.
Според Владимиров правителството на Алексис Ципрас няма да издържи, ако се тръгне по пътя на излизане от еврозоната: Предложението, което е на дневен ред, е промяна на данъчната структура в Гърция, за да се избегне съкращение на заплати и намаляване на пенсии.
Цялото интервю на Даниела Якова с Мартин Владимиров чуйте в звуковия файл.