Намираме се на около два километра от центъра на Кливлънд. Може да се каже, че сме една от най-големите ферми по рода си в страната.
Във фермата се отглеждат зеленчуци като моркови, домати, маруля, чушки, но и специфични за регионите, от които идват бежанците. Фермата функционира вече пета година. Създадена е на мястото на жилищни сгради, които са били разрушени през 80-те. В момента в комплекса работят бежанци от страни като Афганистан, Бурма, Сомалия иБурунди.
Открихме, че около 80% от бежанците, които се презаселват в Кливлънд имат опит в селското стопанство. Тогава ни прищрака, че можем да съчетаем идеята за фермата с бежанците за постигане на нещо хубаво, заяви още Маги Фицпатрик.
Американското правителство работи с девет организации, които помагат за презаселването на мигранти. В процеса, в който е включена подробна проверка на всеки кандидат Държавният Департамент отговаря за хуманитарния аспект, а дългосрочната интеграция е оставена в ръцете на местни неправителствени организации в няколкостотин градове - дестинации за новодошли бежанци. Процесът протича с помощта на гражданите.
Дерън Хам е от "Рефюджи Риспонс" - организация в Кливланд, която цели превръщането на бежанците в самостоятелни членове на обществото, които допринасят в новия си дом. Градската ферма е една от инициативите на "Рефюджи Риспонс".
Една от програмите ни се състои почти изцяло от доброволци. Доброволци можете да видите и до фермерите ни всеки ден. За нас е важно да помогнем за тези връзки в общността, за да се превърне в традиция, а да не сме свидетели просто на отношения „клиент- работник по случай. Можете да видите ученици, професионалисти, както и възрастни, които работят ежедневно в домовете на бежанците, заяви Хам.
Маги Фицпатрик разказа още:
Много от силно звучащата негативната риторика подчертава различията между хората като неразбирането между различните религии. Тук обаче е невероятно как храната е обединяващ елемент. Едно от нещата, които имаме помежду си е, че всички се храним всеки ден. Интересно е как идвайки тук, за да извършваш селскостопанска работа си равен пред всички. В една такава ситуация откриваш много повече общи неща, отколкото разлики.
Яруб ал Дурби, който работи като мениджър на случаи към офиса на Католически благотворителни дейности към звеното за Услуги за бежанци и миграция, е пристигнал като бежанец в страната през 2014 г.:
Тук се отнасят към нас все едно сме част от семейството. Това ни улеснява много още с идването. Освен това те се опитват да ни създадат начин на живот по наш избор. Според мен разликата между Европа и САЩ е, че в Европа дават определена сума пари на месец на даден бежанец и жилище, но този бежанец не може да учи, не може да си намери работа. Това чувам от приятелите ми, които са живеят там. Много им е трудно да живеят нормално. Тук ни позволяват да се слеем с местното общество.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.