Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Цочев: Правителството да потърси преговори с руската страна за компромис след арбитражното решение

Осъдени сме за 550 млн. евро, но разходите по делото вероятно ще са още 70 милиона

Кирил Цочев
Снимка: БГНЕС

Българското правителство трябва да потърси незабавни преговори с руската страна за компромис след арбитражното решение, с което страната ни бе осъдена да заплати на "Атомстройекспорт" 550 милиона евро. Това смята Кирил Цочев, депутат от АБВ и член на парламентарната комисия по енергетика. В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Цочев посочи две възможности за споразумение.

Има вариант "Росатом" да инвестира в проекта като частен такъв, да го продаде българската страна, с всички лицензии по него, като на частен инвеститор, който да го реализира на свой риск и да търси друг стратегически партньор, както беше в началото на проекта с германската RWЕ, която в последствие се отказа. Друг вариант, според мен, е това оборудване да бъде преговаряно пак с "Росатом", които имат обекти в Индия, Иран, Йордания, но тази препродажба няма да бъде на цена 550 милиона евро, а най-вероятно двойно по-ниска.

Първо имаше изненада, а след това – ентусиазъм от решението, което получихме от арбитража за "Белене".

Искът на руснаците започва с малка сума, обаче постепенно стига до диапазона от 1,05 милиарда до 1,25 милиард. В момента сме осъдени за 550 млн. евро. Разходите по делото най-вероятно ще достигнат сумата от 70 милиона и ще достигне 620 милиона искът по това дело.

Според Цочев са необходими "много активни действия в момента" и да се търси диалог с Руската страна, както и да се отиде на място, за да се установи какво е произведено и какво ще приемем.

По повод предложенията оборудването да се монтира в "Козлодуй", Цочев коментира:

Абсурдно е мисленето, че това може да стане – поради няколко причини. Инфраструктурата не позволява такова оборудване да отиде там. Трябва да минем и през целия цикъл на разрешителни.

В момента отново се водят разговори за инсталиране на реактори на "Уестингхаус" на площадката в Козлодуй, сподели Цочев и определи технологията като "компрометирана" заради проблеми в хидравличната помпа за охлаждане на реактора.

Цочев сподели, че има разработена визия за развитието на ядрената енергетика у нас и призова да се спре с политическото говорене и да има повече професионални действия.

Интервюто на Борислава Борисова с Кирил Цочев можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна