Австралийките с историческа първа олимпийска титла в дисциплината Ръгби-7

Австралия /жени/

Съставът на Австралия спечели историческата първа олимпийска титла в дисциплината Ръгби-7 за жени, след като победи с 24:17 Нова Зеландия във финалния двубой. Бронзовите отличия пък останаха за канадките, които разгромиха с 33:10 Великобритания в малкия финал.

Двата отбора започнаха равностойно мача на стадион "Деодоро", но новозеландките пробиха защитата на своите съпернички 4:11 минути след началото и Кайла Макалистър стана автор на първия трай (есе) във финал на дисциплината Ръгби-7 на олимпийски игри. Ема Тонегато изравни 3:16 минути по-късно, но голямата звезда на новозеландките на този турнир Порша Уудман беше изгонена от игра с жълт картон малко преди края на полувремето, което за финала беше увеличено на 10 минути. Седем секунди след наказанието австралийките стигнаха и до втори трай чрез Еваниа Пелити, за да поведат с 10:5.

Елиа Грийн покачи резултата на 15:5 в полза на Австралия още в началото на второто полувреме, а Клоуи Долтън добави първите допълнителни две точки в мача моментално след това. Разгромът стана пълен 5:29 минути след началото втората част, когато първия си трай записа и Шарлът Каслик, а Долтън отново беше точна за 24:5.

Отборът на Нова Зеландия върна пет точки в деветата минута с втория си трай в мача, отново дело на Макалистър, а Порша Уудман реализира последната атака в добавено време, но мачът свърши при резултат 25:17 в полза на Австралия.

Джислейн Лендри отбеляза 18 точки в полза Канада при две завършени атаки и 4/5 допълнителни удари. За бронзовите медалистки се разписаха още Карън Пакуан, Кели Ръсъл и Бианка Фарела, а за британките десет точки реализираха Джасмин Джойс и Даниел Уотърман.