Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диляна Гайтанджиева: В Сирия няма само една истина

Алепо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Сирия няма само една истина, в Сирия няма добри. Това каза в интервю за "Хоризонт" журналистът Диляна Гайтанджиева след завръщането си от Алепо:

Не можеш да забравиш, когато твоето семейство е било избито. Когато твоята държава е станала заложник на интересите на големите сили. Не може някой да държи оръжие, да убива и независимо от коя страна е, да е от добрите. Затова единственото, което има смисъл и за което трябва да говорим, са цивилните.

Много е шокиращо, много е различно да си на място, да видиш и смъртта, и разрушенията, не само през камерата. Но е шокиращо и да си българин и да видиш огромни количества българско оръжие в складове на джихадисти от организация, обявена от ООН за терористична – фронтът "Ал Нусра".

Оръжията, които видях и снимах, действително бяха в огромни количества. Всички те са произведени в България по руски лиценз. Изпратили сме запитване до фирмата-износител, но отговор няма, отбеляза още Диляна Гайтанджиева.

Тя снима с местен оператор, 28-годишен сириец от Дамаск, който има дете и иска това дете да има бъдеще в собствената му държава:

ЕПА/БГНЕСТази натрупана омраза, тази болка, това желание за мъст няма да бъдат преодолени още много, много дълго. Може би дъщеричката на моя оператор ще живее в едно разделено общество, в което религиозните противоречия ще бъдат още по-ярки от тези в момента.

Много от сирийците приемат тази война като някаква кауза и ги разбирам, защото това е единственият шанс да съхранят и малкото, останало от тяхната държава.  

Гайтанджиева посочи още, че много от сирийците вече са привърженици на режима в Дамаск, защото за тях той е олицетворение на светското начало, а алтернативата е управление на ислямистите, което да превърне Сирия в халифат. Описвайки видяното в Алепо, тя разказа още:

Не мога да си представя да не можеш да дадеш храна на детето си. Да виждаш как твоето малко бебе плаче за мляко, ти не можеш да му дадеш нищо, не можеш да излезеш, нямаш на кого да се обадиш. Нямаш ток, отопление, при минусови температури. Нямаш здрав покрив над главата си. Това е била тяхната реалност месеци наред.

Най-тъжното е, че цената на човешкия живот и на човешкото бъдеще се измерва в пет или десет хиляди долара или евро в зависимост от дестинацията, допълни журналистът.

Цялото интервю с Диляна Гайтанджиева слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени