Сиркаров открои кампанийното сертифициране на детските площадки и занемаряването им с времето след тяхното построяване като двата най-големи проблема.
Има по-осезаема дейност, свързана с площадките за игра, в годините на местни избори, няколко месеца преди самите избори. Три години и нещо не се пипа нищо и се задържат средства, а в последните два месеца преди изборите се изисква от строители, и не само, да се свърши работа, която би следвало да бъде свършена за целия мандат от четири години. Не се отнася само за детските площадки. Същото е за тротоари, улично осветление, подлези. Това са фактите.
Дават се много малко пари за поддръжката за тези скъпи съоръжения. Няма устойчиво развитие и липсва стратегия как да бъдат управлявани тези места, подчерта Ивайло Сиркаров относно текущото поддържане на детските площадки и цялостната визия за местата за игра. След встъпването на новия главен архитект на София в длъжност се планира изработването на стратегия за местата за игра, допълни той.
Непознаването на нормативната база според Ивайло Сиркаров е много често срещан проблем при изграждането на детските площадки. Така възложителят дава параметри в разрез с нормативната уредба, проектантът работи въз основа на тези погрешно зададени параметри, а строителят също реализира грешно площадката:
Тези пари са дадени на вятъра, защото тя не може да бъде въведена в експлоатация.
Темата в детайли слушайте от звуковия файл.