Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гинка Чавдарова: Реакцията на общините след инцидента в столично училище е много силна

Снимка: БГНЕС
Общините изпращат постоянно предложения за днешната среща с образователния министър след инцидента в столичното 52-ро училище, заяви в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Гинка Чавдарова – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините:

Много е силна реакцията на общините, даже в момента продължаваме обработката на предложения, които постъпват, което показва, че хората на място не просто се вълнуват, а емоционално преживяват случващото се. Ние от години писмено, на форуми по всякакъв начин даваме много силни предложения по отношение на медицинската грижа изобщо в детски учебни заведения, които, за съжаление, срещата при нещата централизирана система на управление, има отпор от страна на министерствата. Тези проблеми, първо, касаят един други тип взаимодействието между самите министерства.

Чавдарова обясни какво ще предложат местните власти на срещата:

Първото ни предложение – ние от години предлагаме медицинските лица в учебните и детските заведения да са на пряко подчинение и работодател да им е директорът на училището или на детската градина или ясла. Директорът е всеки ден там, той може да контролира, той може да изисква, той може да наблюдава целия процес почасово и да търси по-добър резултат от тези медицински лица.

Отпорът от страна на министерствата ми е ясен и това е второто предложение, защо е така? След като ние, общините, сме готови да се откажем от правомощия по назначаване на медицинските лица в учебните заведения. Проблемът е в този безкрайно нереалистичен стандарт за медицинско обслужване, който от години се вдигна на 800 деца, които трябва да имаш, за да имаш на пълен работен ден медицинско лице, след като се знае например за училищата, че 80 на сто са с ученици между 300 и 700.

Също така общините, на трето място, настояват много масово – всички знаем въпроса с недостига на медицински специалисти и квалификацията на медицинските сестри специално в училищата и детските градини, но има сертифицирана европейска програма, която е много добра за обучение и поддържане във форма, съобразно съвременните тенденции в медицината, на тези медицински сестри. Т.е. това не е нито много скъпа, нито невъзможна за финансиране дейност за периодично влагане на инвестиции е знанията, в уменията, в начина на реакция на медицинските сестри. Това, от една страна, от друга страна, крайно време е такива курсове да организираме и за учителите. Разбира се, те са по друга програма, но способността на учителите по първа помощ наистина е много важна.

Много голям е натискът за осигуряване и гарантиране финансово на психолозите в училищата – това вече е по темата борба с агресията в училище. Да не се оставят само на индивидуалните възможности на училищата, а тук да има и по-силна национална подкрепа, за да сме сигурни, че с децата не мобилни групи само след събитията да ходят да работят, а много – през цялото време, превантивно, които наблюдават локалните конфликти между учениците, следят, предприемат мерки за невъзникването на такива конфликти.

Интервюто на Таня Величкова с Гинка Чавдарова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени