Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Как България се възползва от членството си в Европейския съюз - какви са ползите от първото десетилетие и кои предизвикателствата? На тези въпроси отговаря доклад, подготвен от Центъра за либерални стратегии. Документът бе представен днес в Дома на Европа в София. Анализът бе ситуиран в рамката на дебата за бъдещето на ЕС, нарастващия скептицизъм и Брекзит. Акцентирано бе върху факта, че българите остават най-проевропейски настроените граждани, а между политическите партии у нас има консенсус относно членството на страната в ЕС.
Членството в ЕС в цифри изглежда така: 3 742 ден от присъединяването към ЕС, три пъти участие в избори за Европейски парламент, 53 наши европейски депутати до момента, участвали в обсъждането на 6 хиляди законодателни актове на европейско ниво, 100 хиляди българи, възползвали се от програмите за мобилност на Евросъюза.
Заедно с предприсъединителния период, това са две от най-успешните десетилетия от българската история - с политическа стабилност и икономически растеж, посочиха като извод от Центъра за либерални стратегии, давайки за пример как България е преминала през поредица от кризи - от голямата рецесия, през фалита на КТБ и външнополитически кризи в Украйна и Турция.
Доц. Даниел Смилов, програмен директор в Центъра за либерални стратегии, изведе въпроса за участието на България в дебата за бъдещето на европейския проект, защото след като години наред ЕС е бил гарант на политическите процеси у нас със своята последователност на политиките, то сега, когато текат вътрешни процеси на реформи, е моментът България да се включи активно в този дебат, подкрепяйки сфери като обща отбрана, охрана на границите, обща фискална политика и присъединяване към еврозоната.
С 20 процента е нараснала покупателната способност на българите от предприсъединителния период до момента, отчете като полза за потребителите икономистът Георги Ганев. През последните години България е получила нетни плащания от ЕС в размер 4 процента от БВП, но Ганев определя като български провал ниските нива на чужди инвестиции - възможност, от която България не е успяла да се възползва до момента.
Докладът ще бъде представен в завършен вид в Деня на Европа на 9 май, а дотогава до последно ще бъде допълван с предложения.