Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обединените патриоти внасят законопроект за защита на книжовния език

Снимка: БГНЕС
До месец Обединените патриоти ще внесат в Народното събрание проектозакон за защита на българския книжовен език. Това стана ясно по време на дискусия в парламента, в която участваха представители на управляващите, БАН, книгоиздатели, езиковеди и представители на телекомуникационния и банковия сектор.
 
Закон за съхранение на българския книжовен език е внасян в парламента от партия "Атака" през 2010-а година.

Новият закон ще регламентира книжовната норма, нейната защита и съхранение. Ще бъде включено и виртуалното пространство. Според писателя и журналист Иван Гранитски инициативата е полезна и необходима. Закон за българският език е предлаган и от писателя Николай Хайтов:

Неговият законопроект изчезна. Това е заради общата тенденция на чиновниците в Брюксел да налагат отказ на национална идентичност на по-малките страни, между които и България. Това е една от причините народните представители да не приемат такъв свръх-важен закон. Проектът, който се предлага в момента, е доста несъвършен. Ние ще предложим конкретизиране на отделните членове. Нашите медии си служат с един доста обеднен език. Да не говорим за пълния турлю гювеч с надписите на латиница.

В закона ще се регламентира изписването на български език на всички надписи, табели и указателни знаци. Станислав Станилов набляга на това, че законът е за книжовния език, а не за говоримия:
 
Депутатите говорят на диалект. Говоримият език на официални места винаги дава отражение в цялото общество и ако хората слушат народните представители в Събранието да говорят на официалния книжовен език, те също ще се влияят от това.

  
Важна промяна, която се предвижда, касае и работата на вносителите на мобилни устройства, които трябва да могат да работят и на кирилица. Депутатът Милен Михов пояснява:

Трябва да се въведе регламент, който да изисква за всички вносители на такъв тип устройства да поддържат технически и софтуерни възможности за използването на кирилица.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна