Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политиците и гетата – проекции на ромския въпрос

Окръжният съд в Пловдив решава дали да уважи обжалването на мярката "задържане под стража", наложена от Районен съд - Асеновград
Снимка: БГНЕС

На територията на България има анклави, в които няма законност. Допуснала ги е държавата през последните 30 години. Рецептата е да няма гета. Това мнение изрази в предаването "Неделя 150" Ангел Джамбазки, евродепутат и заместник-председател на ВМРО:

Думата "интеграция" беше безсмислена и изпразнена от съдържание. Думата е вписване. Под лозунга "Интеграция" години наред се харчиха пари. И тук думата е не "харчиха", а "откраднаха" някакви пари, много. Резултатът е нулев. Знаете ли колко сигнали съм изпращал от районния прокурор до арменския поп, по цялата верига?

Вписването е двустранен процес – трябва да има желание на вписвания и на вписващия. Насила не може да стане. Гетото продуцира гето и самовъзпроизвежда гето. Не трябва да има гета.

Джамбазки поясни, че има два модела на вписване – френският, който прави гета, и германският, който разпръсква малцинствената общност сред останалите граждани, но и двата по думите му не работят. 

Доминото пада отдавна. Не е Асеновград. Катуница, Гърмен, други места. Доминото върви, каза още Джамбазки.

Всички партии заедно трябва да решат проблемите на ромите, заяви Цвета Караянчева, заместник-председател на парламента:

Думата "интеграция" през годините се използваше много често, а тя е куха дума. Много пари се усвоиха по интеграцията на ромите от различни хора, но те не доведоха до реализация на тази интеграция. Най-важното нещо е образованието. 

Образованият човек е интегриран, смята Станислав Анастасов от ДПС. С хубави думи за училищно и предучилищно образование няма да се случат нещата, подчерта обаче той.

Полицията не е орган, който се занимава с обучението, изтъкна Анастасов относно тезата, че всички деца трябва да влязат в клас, дори ако се наложи това да става с помощта на полицията.

На хората от Асеновград трябва да се покаже, че държавата е на мястото си, уточни Анастасов преди насрочения за днес пореден протест на жителите на града:

Че има правоохранителни органи, има съдебна система и тези, които са упражнили насилие, независимо от какъв етнос са, ще понесат своята отговорност. Това е основното. Всичко друго е опит за гасене на пожар с бензин с чисто тяснополитически цели. 

Заместник-председателят на ПГ на БСП Жельо Бойчев е на мнение, че политиците категорично трябва да се противопоставят на гетоизацията, която ще се превърне в риск за сигурността на страната:

Резултатът до момента показва, че по-скоро сме се провалили във всички усилия за написване на стратегии и отчитане на тяхното изпълнение. За декадата на ромското включване се изхарчиха немалко средства.

Нуждаем се от изцяло нова стратегия по ромския проблем и да се акцентира върху причините, вместо да се опитваме да лекуваме последиците, допълни Бойчев. 

Още акценти от дискусията чуйте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна