Хранилището трябва да заработи до 5 години, поясни в интервю за "Хоризонт" Сергей Цочев – председател на Съвета на директорите на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", което ще осъществява проекта. Предвижда се то да се запълва постепенно през следващите 60 години:
Тези отпадъци се погребват окончателно в това хранилище. Но периодът, през който се запълва това хранилище, е 60 години. След това е предвиден един период от около 15 години за затваряне на това хранилище и след това следва един период от около 300 години, в който това хранилище подлежи единствено и само на контрол. Като се очаква, че след около 300 години, в съответствие с характеристиките, които сме заложили първоначално, тази площадка може да бъде третирана като неядрено съоръжение и да бъде освободена от контрол.
Близо 72 милиона евро ще струва изграждането на първия етап, каза Цочев. Тези средства ще дойдат безвъзмездно от Международния фонд "Козлодуй" чрез Европейската банка за възстановяване и развитие. Вторият и третият етап ще струват по-малко, а изграждането им ще се финансира от АЕЦ "Козлодуй". За дейностите по извеждане от експлоатация и за радиоактивните отпадъци атомната ни централа дава 80 милиона лева годишно, посочи още Сергей Цочев:
Независимо че този тип електроенергия е най-евтиният на пазара в България в момента, той трябва да плаща и тази цена и тя се плаща всеки месец от АЕЦ "Козлодуй" в размер на 10% от цената на произведената електроенергия.
Цялото интервю със Сергей Цочев чуйте в звуковия файл.