Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ганев: Основният политически сюжет и този сезон ще е противопоставянето между ГЕРБ и БСП

И Радев, и Борисов си дават сметка, че конфликт между тях няма да подейства добре на нито един от двамата

Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Свършва дългата парламентарна ваканция, но не мога да кажа, че  всъщност последният месец беше сериозна ваканция за основните фигури на двете големи партии – ГЕРБ и БСП. По никакъв начин не можем да кажем, че престрелката между тези тях беше утихнала през август. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Димитър Ганев от изследователски център "Тренд". Той изтъкна, че още след президентските избори в страната се е оформил много ясен двуполюсен модел между ГЕРБ и БСП, който функционира и сега, а ще продължи и в новия парламентарен сезон

Можем да дадем устойчива прогноза, поне за следващия парламентарен сезон, че това ще бъде отново основната политическа линия, основният политически сюжет по една много проста причина – и ГЕРБ, и БСП много добре разбират, че това е в техен интерес, защото едно подобно силно противопоставяне, на първо място, ги консолидира, а в същият момент маргинализира всичко останало, което е по терена. Забелязвате ли, че в последните няколко месеца практически сме спрели да анализираме процес в други пространства.

Управляващата коалиция показва доста по-сериозна устойчивост от тази в предното Народно събрание, коментира още политологът:

И те държат "златния ключ". ОП и техните представители, които са вече опитни политици, много добре си дават сметка, че за тях алтернатива на тази конфигурация практически няма.Мнозинството е много крехко, защото се държи буквално от един-двама народни представители, но въпреки това политическият интерес на малкия коалиционен партньор е много по-силен, отколкото беше при Реформаторския блок. Обединените патриоти са попаднали в една изключително удобна за тях управленска конфигурация, в която от тях зависи парламентарното мнозинство.

Засега в ОП се наблюдава сплотеност и липса на вътрешни проблеми, поне в публичното пространство, на което бяхме свидетели в предният мандат с РБ и това разделение в РБ, което създаваше проблеми във властта. Освен това тази дистанция, която се опитваше да демонстрира Радан Кънев от властта, доста често лишаваше ГЕРБ от мнозинство и той трябваше да търси подкрепата, примерно, на ДПС. В рамките на този парламент не го наблюдаваме!

Ганев изтъкна, че не вижда някакви шокиращи различия в самите текстове на предложенията на БСП и на ГЕРБ за антикорупционен закон, освен начина на назначаване на ръководителя на бъдещия орган – от президента или от НС. Ако структурата реално започне да трупа политически капитал, това ще донесе политически дивиденти на този, който е назначил ръководителя, обясни политологът. 

Той коментира, че въпреки партийните противопоставяния премиерът и президентът поддържат добри отношения, защото:

И Радев, и Борисов на този етап добре си дават сметка, че конфликт между тях няма как да подейства добре на нито един от двамата. Борисов добре си дава сметка, че Радев е в първите месеци на своя мандат и общественото одобрение към него е голямо и един конфликт може единствено и само да донесе щети и на двете страни, и освен това ще предизвика институционална битка в България, на което няма как да се гледа с добро око от широката общественост. Много ясно личи в последните няколко месеца, че като че ли в ГЕРБ има разделение – партията ГЕРБ, начело на която до голяма степен е господин Цветанов, ще бъде острието срещу господин Радев. Радев, разбира се, влезе в конфликт с него, което беше необмислена постъпка, според мен. В този смисъл Борисов се опитва да излезе отгоре – над партията си, показвайки, че той е обединителят, че никога не се кара...

Вижте, Радев, в тази ситуация, отвори президентско поле – излезе някак си от президентските си функции, защото президентските функции някак си са, конституционно, обединителни, търсещи консенсус в някакъв смисъл. Борисов се дръпна от тази ситуация на конфликт между Радев и Цветанов и когато се отвори това президентско поле – на обединител, Борисов много удобно застана в него. Борисов беше този, който поиска срещата, за да заровят томахавката с президента Радев.

Ганев очаква спад на политическото напрежение в периода на европредседателството ни:

Опозицията ще се опитва да отбелязва точки, но все пак си мисля, че някакво напрежение ще бъде туширано в рамките на тези 6 месеца, като всичко ще бъде много ясно възобновено след европейското председателство.


Политологът коментира и преговорите в извънпарламентарното дясно:

На мен ми се струва, че там не се говори за нищо концептуално ново. По-скоро ми се струва, че се отива на един процес, който сме го виждали няколко пъти под формата на "Синя коалиция" на "Реформаторски блок" – едни механични обединения между електорати. Резултатите вече ги видяхме на няколко пъти и ако не се представи нещо ново на публиката, ако не се създаде нов дневен ред на това пространство, ми се струва, че ефектът ще бъде абсолютно същият.

Интервюто на Веселина Миланова с Димитър Ганев можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени