Състоянието на туристическата маркировка в Рила е изключително трагично, каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Евтимия Средкова. Според нея е необходим дебат и в кратки срокове да се намери решение.
Това е реална опасност за живота на голяма част от туристите. /…/ Голяма част от стълбовете вече ги няма, счупени са, никакви табели няма, никакви указания… а става въпрос за височина от 2500 метра. При слънчево време е добре, но в лоши метеорологични условия може да застраши живот.
Липсва координация между институциите. Не е ясно в момента кой отговаря за маркировката реално, за да може да бъде потърсена отговорност, информация и да се предприемат необходимите действия, категорична бе Средкова.
Директорът на Национален парк "Рила" Красимир Андонов обясни от своя страна:
Поддържането на туристическата маркировка в България е отговорност на Българския туристически съюз. Въпреки това Дирекция "Национален парк Рила" организира и провежда ежегодно дейност по поддържане на мрежата от туристически маршрути в защитената територия. Общо взето, го правим с доброволчески отряди. /…/ Нашият бюджет също не е достатъчен. Около 3000 лв. имаме за обновяване и рехабилитация на туристически пътеки и осигуряване на материали за това, които средства са крайно недостатъчни.
Да липсва маркировка е крайно рисковано, добави още Андонов.
Румяна Христова от Гражданска група "Да обновим туристическите обекти ни маршрути" посочи, че не е добро положението и при туристическите маршрути в Стара планина. По най-посещаваните маршрути има маркировка, но в източната част на Стара планина маркировката е доста зле, каза тя и добави, че това възпрепятства ходенето на туристите там. По думите ѝ сред планинарите има недоволство.
Николай Даутов – автор на няколко пътеводителя за Пирин, коментира: В Национален парк "Пирин" маршрутите, които се поддържат от парковата дирекция, са в сравнително добро състояние. Имам чувството, че има някакъв конфликт, защото средствата, които отделя Националният парк, сякаш БТС има някакви апетити към тях. Чувал съм го от работещи в парка. Например за отделни маршрути ги питам защо са го направили така, не е хубаво поставена маркировката, те казват – БТС искаха те да го направят. В рамките на парковете трябва да се знае кой носи отговорността – БТС или парковата дирекция. А извън парка положението е трагично, там БТС не си е мръднало пръста. Всичко, което е маркирано, е маркирано от доброволци.
Интервютата чуйте в звуковите файлове.