Интервю на Петър Волгин с доц. д-р Дарина Григорова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На 7 ноември в Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще се проведе конференция по повод 100-годишнината на Октомврийската революция.
Организатор на кръглата маса, озаглавена "Империи срещу идеологии. 1917-2017", е катедра "Нова и съвременна история" към Историческия факултет на Софийския университет.
Озаглавихме нашата конференция така, за да се включат колеги, които разглеждат подобни ситуации преди 1917-а и след това, за да може да се направи по-пъстра картина на случващото се. Това обясни в интервю за предаването ни "12+3" доц. д-р Дарина Григорова – преподавател от СУ "Св. Климент Охридски":
1917-а не е просто поредица от революции, а се сриват поредица от политически системи и империи – и на Запад, и Руската, която е една от последните. Битката с идеологията е битката, която губи Руската империя, като идеологията не е само лявата – на болшевиките, тъй като първата битка е с либералната идеология на руските дворяни. Тогава всъщност империята се превръща в република – точно по време на война, което определя и самия ход на войната за Русия, като това е един много сложен процес.
Болшевиките са професионални революционери, докато другите са професионални либерали, които са свикнали на висок език и на дълги разговори, както и се опитват да имитират парламентарен живот по време на война без ясна представа как ще се води тази война, но с желанието за победен край, коментира още преподавателят.
В ефира на "Хоризонт", доц. д-р Григорова даде и подробности относно конференцията, която ще се проведе следващия вторник от 10 до 20 часа в Конферентната зала на Ректората:
Едната част, разбира се, са класически теми, свързани с Февруарската или Октомврийската революция – с тази цяла поредица от катаклизми в Руската империя до 1917 г. Другият блок са свързани с проблема "империи и идеологии", като се стига дори и до съвремието, което беше нашата идея.
Има и тема за пропагандата на Путин, който свърза царския образ със съветския и постсъветския, т.е. разнообразието е от всякакви гледни точки, като има и по-екзотични теми, които са свързани с отделни проблеми в западноевропейски държави, но пак свързани със съзнанието на хората и обществените мечтания, които винаги са подвластни на ловки революционери като болшевиките, добави доц. д-р Григорова.
Защо успява Октомврийската революция, както и дали и как ще бъде отбелязана 100-годишнината на Октомврийската революция в Русия, можете да чуете в звуковия файл.