Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Стоев: Без човешки фактор прогнозата за времето не може да стане

Снимка: Радио Варна

За прогнозата за времето се използват данни от европейски суперкомпютри, каза за предаването „Хоризонт до обед“ синоптикът Красимир Стоев от Института по метеорология на БАН.

Необходимо условие са компютрите, но не са достатъчно. За последните 15-20 години с навлизането на числените модели за прогноза на времето, прогнозите станаха много добри, защото и тези модели се захранват с данни дори от спътници, т.е. с развитието на спътниковата метеорология се подобриха прогнозите. Има десетки числени модели за прогноза. Всеки модел работи с различни схеми и в зависимост от това как е настроена определена схема, например за валеж, за вятър, се дават различни готови прогнози. Тук идва ролята на синоптика, който трябва, на базата на опита, да издаде най-адекватната прогноза за съответния район. Без човешки фактор не може.

Вероятността да се сбърка е по-малка, каза Стоев. Той подчерта, че при програмите за времето, които се използват на мобилните телефони, няма намеса на човешки фактор. Затова хората трябва да внимават откъде вземат информацията, казва синоптикът. Той прогнозира, че за следващите 5-10 години ще нарасне точността на моделите, които се използват за предсказване на времето.

Два суперкомпютъра има в България. Такъв компютър е пет хиляди пъти по-бърз от средна домашна машина и поради тази причина РВД го използва при управление на полетите за прогнозиране на времето, казва Стоян Писов.

Математика, физика и изключително много знания по програмиране са заложени в тези технологии, които изчисляват по–точно прогнозата. Компютърът познава, макар и прогнозно, казва още Писов.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна