Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурното бъдеще има наследство

Фестивал за културното наследство кани на "Чай с архитект"

Снимка: БТА

Връзката "минало - настояще - бъдеще" изследва първото издание на фестивала "Дни на архитектурното наследство", който ще се проведе в столицата този уикенд. Стойността на посланията се засилва и от факта, че 2018-а е обявена за Европейска година на наследството. Целта на фестивала е да информира широката публика по въпроси, свързани с културно-историческото наследство и неговото опазване, както и да даде тласък на професионалната дискусия - важна част от поредицата събития е да бъде насочена към образованието и към студентите по архитектура, които са решили да специализират конкретно в тази област. Фестивалът ще предложи много интересни срещи и лекции, сред които тази с архитекта урбанист Тим Риениц, кино прожекции и изложби, както и иновативни събития - например "Чай с архитект".

Архитект Любомира Момчева, която представи в ефира на "Хоризонт до обед" програмата, обясни, че в нея са включени два лекционни блока, дискусия, два кино блока, музикална програма, исторически разходки из централната част на София, инициативата "Чай с архитект" и две изложби.


В събота започва инициативата "Чай с архитект", която е заимствана от Кралския британски институт по архитектура. Какво представлява? Доста буквално е заглавието - среща на чай с архитект, по време на която всеки желаещ, който се е записал в нашите форми в интернет, може да зададе своите архитектурни въпроси на всякаква тематика, обвързана с паметниците на културата и да получи съвет и предписания за следващи стъпки - тъй като това е една много неясна тема и специалистите по паметници на културата и преустройство са много малко в България. Това е изключителна възможност, като тя ще се повтори и неделя в друг час - 12.30 часа. Архитектите, които ще участват са десетина - както професионалисти с повече опит, така и млади професионалисти с по-иновативни идеи. Сред тях са арх. Анна Неврокопска, арх. Доника Георгиева, арх. Иван Колев, 
разказа, Любомира Момчева и покани слушателите да посетят проявата, с която фестивалът се открива - архитектурния кино блок, от 15.00 часа днес в Дома на киното.

Архитект Явор Банков разказа подробности за кино прожекциите и посланието, което носи опитът от изминалите десетилетия: 

Днес от 15.00 часа ще се прожектират пет филма от една поредица, която беше създадена в продължение две-три години - 1979-1981 година, по идея на професор Пейо Бербенлиев. Това са 27 минутни филми, които обхващат цялостното историческо развитие на архитектурата в България. Сценаристи са едни от най-добрите, водещи специалисти в този период.

Тук искам да акцентирам - примерно на филма, който е посветен на курортните комплекси - изключително актуален. Защото едно време те се проектираха на базата на 10-12 квадратни метра площ на плажа за едно легло, а в момента ние сечем и правим изкуствени едва ли не неща за тази "велика китайска стена", която покрай "Глазне" в Банско е изградена. Така че има какво да се научи от тях.

Искам да споделя и нещо много интересно - когато се създава Слънчев бряг, за архитект Никола Николов - големият архитект от  втората половина на миналия век е главният му проектант, изведнъж се появява някъде, ако не се лъжа през 1956 година, в шведско списание хвалебствена статия. И го привикват в ЦК на БКП: "Защо така империалистите го хвалят?". А те го хвалят, защото има едно великолепно опазване на природната среда, едно великолепно включване на новите обекти. За жалост едни от загубите на нашето архитектурно наследство са точно неговите най-интересни сгради в Слънчев бряг, както и сградите на архитект Димитър Ганев в Златни пясъци - всичко това вече стана история.

За кинопрожекциите цената на билетите е 7 лева, с намаление - 5 лева, е за студенти и пенсионери. Достъпът за другите събития на фестивала е свободен, като за инициативата "Чай с архитект" е необходимо предварително записване във фейсбук.  Финалната дискусия, обобщаваща посланието на фестивала, която ще се проведе на 4 февруари от 16.00 часа, е наречена  "Архитектурното бъдеще има наследство". Повече по темата ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени