Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 13 до 15 години е най-рисковата възраст за децата в интернет

Снимка: БГНЕС

Българските деца започват да използват интернет от все по-ранна възраст и все по-често. Процентът на детски публични профили в социални мрежи не е малък - 86%. Интернет и социалните мрежи могат да донесат много ползи и възможности, но също така крият и потенциални заплахи и опасности за децата и младежите.


Основната опасност за децата от 3 до 6 годишна възраст е случайно да  попаднат на неподходящо съдържание, като например порнография или жестокост. От 7 до 9 годишна възраст, детето все повече се ориентира към онлайн игри. Това повишава риска от обиди и тормоз от други играчи.

Най-рисковата възраст е между 13 и 15 години , в която тийнейджърите експериментират и изпробват границите на позволеното и непозволеното. Най-страшната опасност в интернет е дете да попадне на педофил, посочи Георги Апостолов, координатор в Центъра за безопасен интернет. Но най-честата опасност, с която се сблъскват децата е друга:

Тази опасност, с която най-често се сблъскват децата, е това, което правят техните връстници срещу тях - т. нар. "онлайн тормоз". Над 60% от сигналите, които постъпват на "горещата линия" на Центъра за безопасен интернет и обръщанията с въпроси към нашите консултанти се отнасят до точно такива случаи, когато едни деца тормозят друго дете, то пък решава да си отмъсти и така тормозът се затваря в един порочен кръг и ескалира агресиията.

Според Апостолов, От 16 до 18 годишна възраст рисковете рязко намаляват, тъй като младият човек вече има изградени собствени навици на употреба на мрежата и собствени интереси. Затова трябва да се предприемат мерки, които да сведат до минимум опасностите за предходните възрастови групи.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени