Първи по рода си фестивал „Жените пишат“ - посланията на жените писатели в Турция
публикувано на 29.03.18 в 11:41
Жените писателки в Турция се опитват да работят срещу клишетата и неравнопоставеността между мъжете и жените. В Истанбул се проведе литературен фестивал под надслов "Жените пишат".
Репортаж на Мариан Карагьозов за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
През март в турския мегаполис Истанбул се проведоха поредица събития, вдъхновени от Международния ден на жената 8 март. Едно от тях бе филмовият фестивал „Филм Мор“ (мор на турски означава виолетово, това е цветът на феминисткото движение в страната). Приключи и първият по рода си фестивал „Жените пишат“, който събра писателки, преподавателки и литературни критици жени, които дискутираха присъствието на жените в литературата и не крие ли опасност за засилване на стереотипите поставянето на фокуса върху жените в литературата. Съорганизатори са Генералното консулство на Швеция, университетът за изящни изкуства „Мимар Синан“ и неговият Център за женски изследвания и практики, както и фондация „Женска библиотека и информационен център“.
„Вярвам, че с малките промени, да се свързваш с нови хора, малко по малко можеш да промениш нещата. Писаното слово има огромен потенциал. Няма да променим света след фестивала, но добавяме мисли, идеи, които "инжектираме" в по-младата, както и в по-възрастната аудитория" - така вижда целта на форума Сузи Ершахин, културeн аташе на Швеция в Истанбул.
Известната турска писателка Ойя Байдар, която има преведени на български език четири романа, се включи в заключителните дискусии.
„Навсякъде по света, с изключение на няколко северни страни, във всяка сфера, жените стоят значително по-ниско от мъжете. В последно време женското движение се засилва по целия свят и има жени, които се борят. И тук жените-литераторки са под мъжка доминация. И в исторически план е било така. Знаете, че във Франция една жена пише под псевдонима Жорж Санд, тъй като като жена не би била публикувана. И в Турция има такива примери. Първата турска романистка от края на 19-и век Фатма Алийе също не е писала под собственото си име. Има обаче и промяна. Нараства броят на жените-писателки, но по отношение на вниманието, което те привличат в това мъжко общество, жените не заемат равно място с мъжете", казва Ойя Байдар пред "Хоризонт".
Запитана кое е най-голямото предизвикателство да бъдеш писател в Турция, защото много често аудиторията по света се интересува от писатели от страни с политически конфликти, ако те пишат само за тях, Ойя Байдар споделя:
"Трудно е да не споменаваш проблемите, които сега Турция преживява. Проблемите в нашия регион винаги са намирали отражение в литературата, няма значение дали тя е дело на мъже или жени. Особено писателите като мен, които идват от политическите движения - тези теми ни засягат особено силно и е невъзможно да ги пренебрегнем. Но ако пишем само по тези теми, може да стане дидактично, назидателно, историческа, документална проза, а ние като писатели трябва да разказваме човешки истории. Но тези истории се развиват на фона на политическите събития. Смятам, че в Турция главното течение в литературата върви горе-долу в тази линия".
Имат ли публична видимост жените-писателки - Мариан Карагьозов обобщава посланията на литературния маратон в звуковия файл.