Пред репортера на БНР в региона Даниела Стойнова началникът на отдел „Защитени територии „Натура 2000“ към Министерството на околната среда и водите Стела Тодорова гарантира, че това прехвърляне няма да доведе до вредни последици. Тодорова и директорът на Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна Христина Генова потвърждават забраната за строителство на територията и при новия статут.
Кметът на община Каварна Нина Ставрева изрази удовлетворение от проведеното обществено обсъждане. Според нея целта е да се запази „това райско кътче от нашето Черноморие“ и да се съхрани поминъкът на хората в Българево и в Каварна.
Стефан Коев, жител на Българево, подкрепя промяната в статута:
„Всеки си ходеше и си правеше каквото си иска. Сега ще бъде регламентирано, ще има медицински пункт. Разликата е, че хората ще могат да имат достъп до плажа.“
В коментар за слушателите на БНР Люба Батембергска от гражданската група „Да спасим Карадере“ напомни, че територията е защитена от 1941 г. и че асоциацията на парковете е изпратила до Министерството на околната среда и водите предложения, насочени към съхраняване на „Болата“ и удовлетворяване на интересите на хората от Българево. Тези предложения включват: изграждане на регламентирани трасета за посещение на плажа, отдаване на паркингите на нос Калиакра и Болата за стопанисване на кметство Българево, което да използва приходите и да подсигури използването на тоалетни, както и разширяване на защитената местност „Степите“.
Според Батембергска един от начините да се защити Плаж „Болата“ е той да се добави в списъка на плажовете за природосъобразен туризъм, подобно на плажовете „Иракли“, „Кара дере“ и „Корал“. Природозащитничката смята, че защитата на плажа е отговорност и на хората и местната власт Българево, които трябва да следят стриктно за спазването на закона.
„Институциите прилагат правилата. При положение, че те 20 и толкова години не са ги приложили, не е смяната на статута, която ще доведе до прилагане на правилата. Трябва да имаме малко повече воля от страна на институциите там на място.“, заключи екоактивистката и подчерта, че лично за нея въпросителните за бъдещето на Плаж „Болата“ остават: „Въпросът е в желанието и на хората от Българево. Какво искат те: да се ползва плажът отговорно или са склонни да го споделят с разни местни частни интереси, които не е ясно дали ще бъдат в обществена полза“.
Запис на разговора с Люба Батембергска и репортажа на Даниела Стойнова можете да чуете от звуковия файл.