Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 20 жени са убити при домашно насилие от началото на годината в Сърбия

| обновено на 18.05.18 в 13:23
Ружица Симич
Снимка: Константин Мравов

Борбата с насилието над жените и домашното насилие се възприема като един от факторите за европейска интеграция. Организацията на Ружица Симич - "Женско право", функционира от 2003 година в Северна Митровица, където е сръбският дял на етнически разделения косовски град. Основният фокус на работата ѝ е защитата на жените от домашното насилие. В Сърбия и конфликтно Косово проблемът има специфични и мащабни измерения:

"Проблемът с насилието на жените присъства въобще на Балканите. Така е и в Южно Косово - очевиден е. Знае се, че почти всяка трета жена е преживявала физическо насилие. Няколко жени бяха убити само заради пола си. Това значи, че фемицидът съществува тук, в Косово. А в Сърбия това е отдавнашен проблем. Повече от 20 жени са убити при домашно насилие от началото на годината в Сърбия“. 

Сръбските и косовските жени трябва да се преборят за установяването на правния ред, който да им гарантира безопасност в новото време, в което не са просто готвачки и гледачки. В България ситуацията ни е позната покрай спора за Истанбулската конвенция, която така и не бе ратифицирана у нас. Учудващо или не, при силно религиозните ни съседи страх от т.нар. "трети пол" не се е появил. 

"Сърбия е ратифицирала Истанбулската конвенция и е приела закони в съответствие с нея, може би преди два месеца. Що се отнася до Косово - тъй като то не е признато за държава, дори в ООН, уредено е с конституцията на Косово международните конвенции директно да се прилагат на цялата територия на страната и да имат приоритет над националното законодателство. Затова Истанбулската конвенция трябва да се прилага и в Косово. Нямаше протести. Нито от религиозните общности, нито от обикновени граждани, нито от мъжете. И в косовския закон за равноправието между половете също се казва, че жените имат същите права като мъжете. Но и се признава и един специфичен защитен пол, който не е нито женски, нито мъжки. Става дума за лица, които не се усещат нито като мъже, нито като жени. Тези личности в този смисъл са защитени - имат право да се представят така, както искат“, коментира Симич. 

"Законовата уредба е едва първата нужна стъпка в решаването на дълбок проблем като насилието, основано на пола", както разказва Ружица Симич за ситуацията в Косово. Въпреки международните ангажименти от началото на годината властите в Косово спряха финансирането на спешни центрове за пострадали от домашно насилие жени, което доведе до затварянето на много от тях. В сръбско Косово ситуацията е още по-лоша, уточни Симич. Пострадалите от насилие жени в Косово имат всякакъв статут. Сред тях са и тези, които трябва да се борят за правата на пола си на политическо ниво, коментира още Симич. 

Каква е ситуацията в албанската и сръбската част на Косово - религиозно и етнически различни, но единни в патриархалността си – чуйте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна