Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на високо ниво по въпросите на водорода Hydrogen Summit в НДК

Евелина Славчева: Преди 2025 година не реално да се очаква влизането дори на ограничен брой водородни автомобили у нас

Снимка: zhurnal.lib.ru

Срещата на високо ниво по въпросите на водорода Hydrogen Summit в НДК е по повод десетата годишнина на Съвместно предприятие "Горивни клетки и водород" и ще помогне на участниците да научат повече за предимствата на горивните клетки и водородните технологии. Събитието е част от официалната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Високопоставени представители на Европейския парламент, Европейската комисия, СП ГКВ, български министерства, Столичната община, експерти от индустрията и от сферата на научните изследвания ще обсъдят теми, свързани с развитието на енергетиката, транспорта, финансирането и климатичните промени.

Горивните клетки са надежден и гъвкав ресурс, който може да има най-различни приложения - от автомобили, мотоциклети, кораби, автобуси, жилищни сгради до металургични комбинати. Клетките могат да бъдат захранвани с водород, който от своя страна се произвежда от 100% възобновяеми източници, като например вятърна или слънчева енергия. Освен това, излишната енергия, произведена от тези източници, може да се съхранява под формата на водород за ползване през периоди с недостиг на слънчева енергия или вятър. Тези технологии допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове.

„Водородните автомобили са разновидност на електрическите. Основното тяхно предимство е свързано именно с екологията и с декарбонизирането на транспорта. Що се отнася до това кога те ще бъдат масово на пазара, много зависи за кои страни става въпрос. Ако говорим за България моите прогнози са, че преди 2025 година не е реалистично да се очаква влизането дори на ограничен брой автомобили в транспорта, но демонстрационни проекти е нещото, към което се стремим – проекти, които да демонстрират тези предимства“, каза в „Преди всички“ Евелина Славчева, директор на Института по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски“ към БАН и председател на Общото събрание на БАН.

„Сам по себе си водородът е по-евтин, но технологията все още е скъпа. Що се касае за дистанцията, което могат да изминат автомобилите, тя може да надхвърля и 350 километра. Едно от основните предимства е също, че те са абсолютно безшумни“, обясни още Славчева.

В звуковия файл можете да чуете подробности от интервюто на Диана Дончева с Евелина Славчева.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени