Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Иванов от WWF:

11 държави предлагат на комитет на ЮНЕСКО да промени решението си за НП "Пирин"

Снимка: БГНЕС

В Бахрейн заседава Комитетът за световното наследство на ЮНЕСКО. Там трябва да бъдат обсъдени и опасенията на организацията, свързани с опазването на Национален парк „Пирин“ като обект на световното наследство. От коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ сигнализираха преди няколко дни, че се очаква поне една държава да поиска промяна и смекчаване на тона на проекторешението на комитета за Пирин.

Константин Иванов от WWF-България обясни в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, че в комитета са включени малко над 20 държави от различни точки на света, но България не е сред тях.

„Ако българското правителство искаше да разводни това като цяло добро проекторешение на ЮНЕСКО за Пирин, то тогава трябваше да намери поне една държава, която да предложи промяна в това решение. Вчера излезе документ, който показва, че 11 държави, сред които Азербайджан, Куба, Буркина Фасо, Танзания, Зимбабве, Кувейт и други, са се обърнали към Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО с идея да промени свое решение.Трябва да обърнем внимание, че сред тези 11 държави няма нито една държава, която е член на ЕС или НАТО. В същото време в Бахрейн е делегация на българското правителство, предвождана от вицепремиера Валери Симеонов...“.

Държавите призовават да се изчака решението на българския съд по две дела за плановете на управление на природния парк, а правителството да докладва постигнатото през декември 2019 година, което е след почти две години, обясни Иванов. "Процедурата е такава, че страните просто предлагат промяна в проекторешението и няма нужда да дават обяснение защо", обясни природозащитникът. Испания, Австралия и Унгария също са членове на Комитета, но не са подписали това желание за промяна. Решението на Комитета е важно за природозащитниците, защото призовава правителството да подложи на екологична оценка проекта за нов план за управление на Националния парк "Пирин" и в него се казва, че промените в плана за управление от декември 2017-а не трябва да влизат в сила.

"Нас най-много ни притеснява, че българското правителство, с делегация, предвождана от член на Патриотичния блок, който е вицепремиер, се заиграва, защото това е станало само с натиск на българското правителство или с обещанията на българското правителство, с държави, които най-малкото не са от нашите най-близки партньори", допълни Иванов.

В социалните мрежи много хора пишат до посолствата на тези държави в опит да обяснят каква е позицията на хората, които защитават природата в България, и до какви последствия ще доведе едно преразглеждане на това проекторешение на ЮНЕСКО.

Интервюто на Веселина Миланова с Константин Иванов можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна