Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Инджов: Глобализацията няма алтернатива, но трябва да има по-справедлив международен ред

Иво Инджов
Снимка: БГНЕС

"Със сигурност възходът на национализма и на протекционизма е резултат от пороците на сегашния модел на глобализацията, който направи едни хора много богати, даде много власт на транснационалните корпорации, на финансовите елити или на европейската бюрокрация. Въпросът е дали това е рецептата за справяне с проблемите. Глобализацията няма алтернатива, но трябва да има един по-справедлив международен ред". Това каза политологът доц. Иво Инджов в интервю за предаването „12+3“.

„Опитът да се ревизира сегашният глобален световен ред, чието изражение в икономическата сфера е неолибералният модел, съвсем не означава, че трябва да се отхвърлят идеите на мултилатерализма и на глобализацията като нещо добро“, добави Инджов.

Според доц. Инджов лявото политическо пространство все още може да възвърне доверието на избирателите си: „Битката на лявото не е загубена, но действително кризата в социалдемократическия сектор е много голяма. Защо тя не успява да се противопостави на тези тенденции – една от причините е, че през края на 90-те години, когато по-голяма част от картата на Европа беше „червена“, тогава решиха, че управляващите правителства решиха, че трябва да се върви по трети път - в името на конкурентоспособността. Социалната справедливост беше оставена на заден план, конкурентоспособността отиде на челно място, започна орязване на много от правомощията и хората видяха, че това, за което са се борили социалдемократите десетилетия наред – създаването на социалната държава, права – отива някак си в историята и 20 години по-късно виждаме, че европейската социалдемокрация е в криза.“

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени