Да изпринтираш зъб или цяла протеза не е невъзможно. Зъболекарите в последните години се възползват от този начин в работата си, защото спестява време. Виктор Калатов обяснява:
„Протезите могат да се изготвят на 3D принтер. Така има много по-точно напасване, защото се изработва на програма, която знае точните граници, точното позициониране, така че да има перфектно пасване. Има търсене, защото и стоматолозите започват да се развиват дигитално и съответно се изисква и по-дигитално развити лаборатории. Така се спестява много време и работа“.
Почти половината от продажбите на тази фирма са в сферата на денталната медицина, казва Станислав Нанев, който е от фирмата, продаваща техниката. Според него в бъдеще 3D принтирането има най-голям потенциал в медицината:
„В изработката на импланти, стави – всичко, което може да се произведе персонално за конкретния пациент. След като мине сканиране, може да се произведе точната част за него, който да пасне“.
За това бъдеще работи сега д-р Бощен Вихър от биолаборатория в институт в Марибор. Неговият институт комбинира знанията от областта на програмирането, биологията и физиката, за да се постигне така желания от учените напредък да бъдат принтирани не само твърди тъкани, но и меки. Той обяснява, че е лесно да се принтира орган, но е трудно да се създаде цялата му сложност, за да може той да бъде напълно функционален.
„Регенеративната медицина и тъканното инженерство ще са най-големите сектори, които ще имат нужда от развитието на биопринтерите. Това би решило и проблемите с големия брой чакащи за трансплантация“.
Той вярва, че триизмерното принтиране отваря нови възможности за технологиите и бизнеса. В България, макар и бавно, принтирането също навлиза.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.