Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

162-ма депутати подкрепиха изграждането на хъб "Балкан", от НФСБ се въздържаха

| обновено на 30.11.18 в 15:29
Снимка: БГНЕС
Депутатите приеха промени в енергийната стратегия, които предвиждат изграждане на газоразпределителен център на територията на страната - т.нар. хъб „Балкан” и газова борса.

Дискусията беше разгорещена. Депутатите на Валери Симеонов не подкрепиха проекта. 

Дебатите започнаха експертно, но по традиция депутатите от различните парламентарни групи не си спестиха политически нападки и упреци за пропуснати ползи от провалени проекти като "Южен поток" и АЕЦ "Белене". Валентин Николов от ГЕРБ изтъкна, че чрез изграждане на газовия хъб "Балкан" България получава шанс да стане много важна, от енергийна гледна точка, за Европа:

"Трябва да се възползваме от един от малкото случаи напоследък не само за газа, но и от географското положение на България, така че да дадем гръб на правителството, за да може да изиграе тези важни карти".

Таско Ерменков подчерта, че БСП ще подкрепи проекта с ясното съзнание, че това е последен шанс за страната:

"Ако не приемат тези промени, ако не започнем действия по продължаване на втората тръба и така наречения „Турски поток“ да мине през България, от газоразпределителен възел в Европа, ще се превърнем в един газов апандисит със своето минимално вътрешно потребление на газ".

Изненадата поднесе Валери Симеонов, който обяви, че няма да подкрепи промените:

"Аз искам да бъдат убеден, някой да ми докаже, че този газопровод, който трябва да го изгради българската държава, на стойност около 2 милиарда, да речем, когато бъде изграден, той ще носи полза на държавата."

В края на продължилите два часа и половина дебати енергийният министър Теменужка Петкова благодари на депутатите и обясни.

"На финалната права са резултатите от обществените поръчки, които са обявени, така че проектът да може да стартира своето строителство в началото на следващата година и 2020-а година проекта да бъде въведен в търговска експлоатация."

В крайна сметка 162-ма народни представители подкрепиха промените в енергийната стратегия, а десет се въздържаха. Девет са от партията на Валери Симеонов НФСБ, един е от ГЕРБ - бургаската депутатка Ася Пеева, сочи справката за гласуванията в НС.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна