Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната община пусна зелен билет заради замърсения въздух

| обновено на 04.12.18 в 12:26
3
Снимка: Пресцентър ЦГМ
Заради замърсяването на въздуха в София Столичната община пуска днес т. нар. "зелен билет" на цена от един лев, който ще важи за всички линии на градския транспорт.

Като част от предприетите мерки срещу замърсяването на въздуха, продължават и проверките на Пътна полиция за количеството изгорели газове от автомобилите, както и в местата, за които има сигнали, че се горят автомобилни гуми и текстилни отпадъци. 

В столицата се разкриват временни буферни паркинги в най-дясната пътна лента по основните входни софийски булеварди. 

Столичани проявяват интерес към пуснатия днес зелен билет.

„Има интерес, виждам хора по касите, купуват си“, заяви жена на метростанция в София. „Не пътувам със собствена кола, а с градския транспорт и съм „зелена“ цяла година“.

„Има интерес, случайно ми се налага… Колите пак са същите, бройката им не намалява“, сподели наблюденията си мъж. „Този зелен билет… културата ни е някаква друга, не сме свикнали да ползваме такива неща“.

„За съжаление повечето хора явно предпочитат удобството“, съгласи се него друга жена.

Християн Петров - главен изпълнителен директор на Центъра за градска мобилност в столицата изтъкна в ефира на предаването "Хоризонт до обед", че благодарение на мярката, картата за цял ден е по-евтина от билета за еднократно пътуване и изтъкна, че тя „струва доста пари“. Мярката се прилага за втори път:

„Все още сме в първата половина на деня и нямаме обобщени данни, за да можем да сравним. Трябва  още малко време да съберем данни, за да видим колко билета ще бъдат продадени. Всеки желаещ може да си закупи зелен билет на касите на метрото, на касите на Центъра за градска мобилност, от шофьорите на автобусите и ватманите. Има навсякъде налични зелени билети. Могат да бъдат закупени и през онлайн приложението“.

От 1 декември ЦГМ и полицията провеждат акция срещу нарушителите, които шофират в бус-лентите. Глобата е 50 лева. Петров изтъкна, че липсата на коли в лентата за автобуси от Четвърти километър до „Орлов мост“ спесява между 10 и 15 минути на градския транспорт. Едва в полунощ ще стане ясно дали и утрешният ден ще е "зелен".

Светослав Иванов от Гражданска мрежа за контрол на чистотата на въздуха коментира в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" замърсяването.

„Нашите уреди, които са повече от 730 в цялата страна и над 350 в София, показват стойности между 1,5  до 10 пъти над средно допустимите норми. Традиционно най-мръсните градове са София, Пловдив, Благоевград, Русе. Най-мръсно е тази сутрин е в София. Стойностите надхвърлят 500 микрочастици в момента. В този момент в столицата все още трафикът не е изключително засилен, но динамиката ще покаже, че замърсяването ще се увеличи в рамките на деня“.

Замърсеността на въздуха в София днес сутринта според данни на Гражданска мрежа за контрол на чистотата на въздуха.

Зеленото билетче е „прекрасна инициатива, тя е чудесна, само че е закъсняла“ каза експертът и припомни, че през миналата година замърсяване над нормите е било отчитано 90 дни.

„Мръсният въздух коства, по различни данни на СЗО и на други световно признати организации, между 11 000 и 23 000 български човешки живота всяка година“, допълни експертът и се обяви за вземане на мерки.

Гражданската инициатива извършва 500 000 измервания на ден, които са достъпни за гражданите онлайн. Станциите са оторизирани да работят в Германия изтъкна Иванов. 

Проф. Христомир Брънзов – бивш директор на Националния институт по метрология и хидрология при БАН изтъкна, че прогнози на замърсяванията в София все още не могат да се правят.

Той изтъкна, че уредите, които гражданите купуват са 1000 пъти по-евтини от тези на Изпълнителната агенция по околна среда. При измерванията им се получават разминавания и в двете посоки, поради което германските служби въвеждат допълнителни корекции чрез външната температура, влажността и налягането. 

Замърсяването на въздуха в България днес призори според Европейската агенция за околната среда.

„Наистина е безценно богатство това огромно количество информация, която идва от тези сензори. Заинатили сме се с колегите от Физическия факултет на Софийския университет да успеем по някакъв начин да ги използваме наистина пълноценно. Вероятно ще вървим към усредняване по време и по пространство. Имайте предвид, че тази норма от 50 микрограма на куб. м е средна денонощна норма, а мрежите на гражданите показват моментни стойности“, каза Брънзов.

В случая със София има „преносни замърсители на прах извън територията на града. Оценките са между 20% и 60%, което е много голяма разлика“, обясни той. Учените могат да установят с голяма точност причините и концентрацията.

Брънзов успокои, че скоро ще се появи вятър и валеж в софийската котловина и въздухът ще стане по-чист.

Вижте дали въздухът в България е замърсен и къде

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна