Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бивши председатели на НС: Лишаването на липсващите депутати от заплата не е решение

3
Снимка: БГНЕС

Присъствието в пленарна зала е само част от работата на депутатите и отнемането на заплатите им за отсъствия е недалновидно решение. Около това мнение се обединиха в интервю за БНР двама бивши председатели на парламента - Михаил Миков и Огнян Герджиков.

Лишаване от пълния размер на заплатата е предложение на управляващите, след като депутатите от опозиционната БСП напуснаха парламента. Според Миков, който е бивш председател и настоящ член на социалистическата партия, излизането е „легитимно политическо средство“, каквото е било същото действие на ГЕРБ по времето, когато той ръководеше парламента.  

„В момента народните представители, които не влизат в пленарна зала, се санкционират - при 3 или 5 последователни дни в месеца с 2/3 от възнаграждението. Има санкция и върху допълнителните средства за дейност – 1/3. Когато не получават никакви доходи, как хората, облечени във власт, откъде ще се финансират“, попита Миков в предаването „Нещо повече“ и допълни, че по негови наблюдения повечето от депутатите разчитат на заплатите си, за да преживяват.

Според проф. Огнян Герджиков идеята за отнемане на депутатските заплати е симптоматична за българската политика.

„Действията ад хок никога не са ми харесвали – да се реагира с промени на правилата при всеки отделен случай. Това говори за нестабилност на държавата. Не знам кое дава моралното основание на сегашните управляващи да направят такава категорична промяна, сякаш самите те не правеха същото през 2013-а година. Давам си сметка, че хората много се дразнят на полупразните банки, но работата на народния представител далеч не е само в пленарната зала. Това е относително най-малкият му ангажимент. Основната му работа е по комисиите, в които участва, и в избирателния му район“, изтъкна Герджиков, който е и бивш служебен премиер.

Той допълни, че реално повечето депутати няма как да разбират специфични закони за дадена сфера и в пленарна зала гласуват според партийната позиция.

Михаил Миков изтъкна, че самият той е бил против напускането на БСП и предвид подобните действия на ГЕРБ през 2013-а попита реторично: „Дали авторитетът на НС се е издигнал от такъв тип действия?“. В момента Народното събрание се ползва с около 8% одобрение в обществото.

„Когато често се използват крайни решения и после дойде решителният момент за тях, те са изгубили смисъла си. Има по-тежко разделение – то е в обществото и е между управлявани и управляващи. Всичко, което се случва, допълнително подравя авторитета на институциите, които трябва да обединяват. Резултатите от изборите едва ли могат да очертаят стабилно мнозинство, което да прокарва общоприета политика“, заяви Михаил Миков.

Цялата дискусия с двамата бивши парламентарни председатели чуйте от прикачения файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени