Парламентът прие днес процедурните правила за избор на нов състав на Централната избирателна комисия (ЦИК). Това стана без разисквания и в отсъствието на депутатите от БСП, които първи предложиха смяната на комисията.
Данаил Кирилов призова изборът да не се превръща в част от предизборната кампания: "Надявам се тази процедура да бъде осъществена стриктно, без да се злоупотребява с права, без да се ескалират конфликти и напрежение и без да се използва процедурата като елемент на предизборната кампания".
Съгласно приетите текстове, предложенията за членове могат да се правят от парламентарни групи, от неправителствени организации чрез народни представители, от партии и коалиции, които нямат депутати в нашия парламент, но имат членове на Европейския парламент. Изслушването ще е публично. Кирилов поиска в него да участват всички кандидати, което означава не само четиримата, избирани пряко от парламента, но и останалите 14, които трябва да бъдат назначени от президента. Изборът е планиран за 20 март, когато изтича мандатът на настоящата Централна избирателна комисия.
От края на миналата година Централната избирателна комисия в този си състав подготвя провеждането на изборите за евродепутати, увериха говорителите на комисията. Според тях смяната на състава ѝ, както и на изборните правила, няма да попречи на организацията на вота.
На въпрос дали промени в Изборен кодекс и в състав на ЦИК в последния момент преди евровота няма да попречат на организацията, говорителят Камелия Нейкова подчерта, че това не се случва за първи път:
"Когато има приемственост и когато всичко е по правилата на закона, мисля, че всеки един състав би могъл да се справи. Ние също започнахме на 21-ви март 2014 година – два месеца преди изборите за Европейски парламент".
Работи се и по техническото задание за машинното гласуване. Водят се разговори със специалисти, за да се пристъпи към закупуване, наемане или производство. Няма становище кое ще е по-доброто, каза говорителят Александър Андреев: "Въпросът е и както от гледна точка на финанси, които е необходимо, за да може да бъдат закупени, дали само хардуера или съответно софтуер, логистика и така нататък".
Предложението за нов състав на ЦИК първоначално беше отхвърлено, но след намеса на премиера Бойко Борисов управляващите преосмислиха позицията си.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов отбеляза: "Опозицията не е в пленарната зала, макар тази процедура неминуемо да е свързана и с реакциите на опозицията. Отсъствието отразява според мен отношението и целта на публичната атака по отношение на процедурата за избор на нова Централна избирателна комисия“. Кирилов призова изборът на нова ЦИК да не се превръща в част от предизборната кампания.
Подробности чуйте в прикачения звуков файл.