Общините сами ще вземат решение кога точно да отворят градините в периода от 22 май до 1 юни, като се съобразят както с въведените противоепидемични мерки, така и с указанията на министъра на образованието и науката. Местните власти в София и Пловдив съобщиха, че детските градини и ясли в двата най-големи града в страната ще отворят на 26 май. От същата дата ще отворят врати и детските заведения в Бургас.
До този момент, когато се възстановяваше дейността на детските градини и ясли, имаше изискване на една наредба на министъра на здравеопазването, Наредба 3, за здравните изисквания към детските градини и ясли, където се предвиждаше да се предостави медицинска бележка на всяко едно дете, за да постъпи в детската градина, посочи министър Ананиев и допълни:
“Отчитайки ситуацията в момента, ние предлагаме да не се изисква медицинска бележка, защото, първо, времето е много малко, струпването ще бъде изключително голямо, и по този начин ще затрудним отварянето на дейността на детските градини“.
“Разбира се, медицинският контрол ще бъде сериозен. Там ще има непрекъснато медицинско наблюдение. При постъпването, в първия ден, в детските градини и ясли ще се измерва температурата на всяко дете с нормален живачен термометър, тъй като знаете, че дистанционните термометри не дават точна оценка на температурата“.
“В същото време родителите ще подпишат декларация за информирано съгласие и споделена отговорност, с което те декларират, че са запознати с всички мерки, които се предприемат в детската градина“, посочи още здравният министър:
"И, че те доброволно, по лично желание са желали тяхното дете да постъпи в детската градина или в детската ясла. Предвидени са, разбира се и редица други мерки, които гарантират и социалната, физическата дистанция между отделните групи, между учителите, персонала и родителите, така че да не се допусне заразяване от по-близко разстояние, ако има разбира се такова дете“.
Просветното министерство вече проведе онлайн анкета сред родителите, за да установи каква е готовността на семействата да пуснат децата си на градина в настоящата ситуация.
Апелираме, ако могат, все пак децата да останат вкъщи, призова министърът на образованието Красимир Вълчев и допълни:
“Не препоръчваме на родителите, ако има друга възможност, да пускат децата си на ясла и градина. Епидемията и опасността не са отминали. 38% са готови да пуснат децата си, но има голям процент, които се колебаят. Това е нашият апел“.
“През летните месеци имаме по-ниска посещаемост. Дори ако вземем решение детската градина да отвори преди 31 май, няма да бъде задължително посещението в градината и няма да има обвързаност със семейните и социалните помощи“, добави още Вълчев.
“Общините вземат решение кога да бъдат отворени детските градини между 22 май и 1 юни. Общините ще подготвят градините и те ще решат на коя дата да бъдат отворени точно. Това ще стане след проучване и запитване на всеки един родител“, заяви още той.
“Не може да се осигури дистанция в самата предучилищна група. Може да се осигури дистанция между групите и между учителите в градината, но в самата група дистанция между децата няма как да има“, уточни просветният министър.
В петък се очаква врати да отворят частните детски градини, а останалите - от началото на следващата седмица. Вълчев обясни, че в групите децата вероятно ще са между 12 и 18, тъй като през лятото посещаемостта е по-малка:
"В най-големите градове, които са избрали да имат многочислени групи, има такава възможност по нормативната уредба. Това са 3-4 града, в това число и София. Очакваме между 12 и 18 деца в група като, ако при ред и изключение се получи многочислена група, директорите ни уверяват, че те ще намерят организационни и технически решения да направят подгрупи или да реорганизират."
В градините ще могат да се върнат и децата с хронични заболявания като астма или диабет.