Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кин Стоянов за ценни находки във Фонд "13 Века България"

Кин Стоянов
Снимка: Мария Мира Христова

За някои от ценните находки, които се намират в Национален дарителски фонд "13 Века България", разказа пред "Хоризонт" Кин Стоянов, бивш директор на фонда и журналист от БНР.

Стоянов си спомня как когато поръчва на изкуствоведката Бисера Йосифова да направи преглед на хранилището на произведенията на изкуството към Фонда, откриват рисунки на скулптора Атанас Качамаков.

„Един ден тя идва и казва – имаме изключителна находка. Това са серия от рисунки на Атанас Качамаков – „Хлябът наш насъщен“, където целият цикъл  на българското село е изрисуван през различните сезони и фолклорни традиции. И така, още преди 15 години Фонд "13 века България" издава в книга тези произведения.

Това са 32 рисунки и тогава е направена и първата изложба в Силистра. Това съвпадна и с отбелязването на 25 години от създаването на Фонда. Регионалната ни комисия по дарителство в Силистра беше най-силната тогава. Така тази изложба и книгата „Хлябът наш насъщен“ обиколи цяла България“, казва Кин Стоянов.

Тази година се навършват 40 години от създаването на Национален дарителски фонд "13 Века България".

През 1994 година синът на Илия Бешков – Александър Бешков, прави дарение към Фонда от всичко, което е наследил от баща си – рисунки и дори жилището – с една обща формулировка – че го дарява на българския народ.

Това богатство стои в хранилището дълго време. Тогава поисках Сашо Бешков да конкретизира дарителската воля, като му казах, че най- подходящото място за картините е галерията „Илия Бешков“ в Плевен – родното място на баща му. Той прие това предложение и оформихме всичко документално“, разкрива още Кин Стоянов.

Кин Стоянов коментира и случая с книгата „Добри“, написана от журналистката Моника Шанън за българчето Добри, по разкази на скулптора и художник Атанас Качамаков.

„За мен ценна е книгата „Хлябът наш насъщен“ на самия Качамаков. Разглеждали сме преди години дали да издадем книгата „Добри“ и тогава издателският съвет на Фонда прецени, че по-ценното ни е да издадем книгата „Хлябът наш насъщен“. Тя е изключително луксозна и добре подготвена, включвайки изключително вдъхновен текст на самия художник за рисунките“, пояснява журналистът.

Още по темата в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна