Eмисия новини
от 01.00 часа

Gjimnazi në Bosilegrad të Serbisë është rinovuar me ndihmën e Bullgarisë

Снимка: www.glaspress.rs

Ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Bullgarisë në Serbi Radko Vllajkov inauguroi godinën e rinovuar me ndihmën e shtetit bullgar të gjimnazit në Bosilegrad të Serbisë. “Projekti “Gjimnazi evropian” është kontributi më i qartë i Republikës së Bullgarisë për perspektivën evropiane të Bosilegradit. Ajo është shprehje e kujdesit të Bullgarisë për bashkatdhetarët tanë në Bosilegrad dhe në rajonet e tjera juglindore të Serbisë me popullsi bullgare”, deklaroi Ambasadori Vllajkov në ceremoninë në Bosilegrad, e cila koincidoi me fillimin e vitit të ri shkollor.

Ndihma është me përmasë 53 mijë euro dhe u përdor për rinovimin e dritareve dhe të interiorit të brendshëm.

Ndërtimi i gjimnazit në Bosilegrad ka filluar me urdhër të Borisit III në vitin 1941. Shkolla ka hapur dyer në nëntor të 1941- ës.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.