Eмисия новини
от 17.00 часа

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

24.05.22 18:39 |
Asen Vasilev

Bullgaria mund të kërkojë një periudhë shtyrjeje për të pezulluar furnizimet me naftë ruse

Bullgaria mund të kërkojë një periudhë shtyrjeje për pezullimin e furnizimeve ruse të naftës nëse Komisioni Evropian e lejon këtë mundësi në paketën e ardhshme të sanksioneve të reja kundër Rusisë. Këtë e tha Zëvendëskryeministri Asen Vasilev në..

05.05.22 15:53 |

Bullgaria do të furnizojë me grurë Maqedoninë e Veriut

U arrit një marrëveshje që Maqedonia e Veriut të importojë grurë nga Bullgaria, njoftoi në Facebook Ministri maqedonas i Bujqësisë Ljupço Nikollovski. Me kolegun tim, Ministrin bullgar të Bujqësisë Ivan Ivanov, ramë dakord që nga Bullgaria të..

06.04.22 10:27 |
Rumen Radev

Rumen Radev uroi Orbanin dhe Vuçiçin për fitoret e tyre zgjedhore

Presidenti Rumen Radev përshëndeti Kryeministrin hungarez Viktor Orban për fitoren në zgjedhjet parlamentare. “Besoj se bashkëpunimi afatgjatë midis Bullgarisë dhe Hungarisë dhe marrëdhëniet e shkëlqyera të partneritetit brenda BE-së dhe NATO-së do..

04.04.22 18:34 |

Në vitin 2021 nënshtetësi bullgare morën 15 171 persona

Vitin e kaluar, 8488 persona me origjinë bullgare u bënë shtetas bullgarë. 5940 persona të tjerë morën dokumente bullgare në bazë të një prindi bullgar, tha Nënpresidentja Ilijana Jotova. Me natyralizim bullgarë u bënë 719 persona. Shumica e..

15.03.22 10:46 |

Darko Anaçkov: Midis 3 dhe 4 mijë është numri real i bullgarëve në qytetin serb Vranja

“Bullgarët në Serbi ngadalë por me siguri çlirohen nga frika e së kaluarës” – thekson Darko Anaçkov, kryetar i Qendrës Bullgaro-Serbe në Vranja. Në një intervistë për gazetën vendore “Danas” ai kujton, se të drejtat e pakicave kombëtare në Serbi..

25.02.22 07:15 |

Në rast krize të furnizimeve me gaz, eksporti i energjisë elektrike pritet të pezullohet

Lidhur me tensionin mes Ukrainës dhe Rusisë, si rezultat i njohjes së pavarësisë së Doneckut dhe Luganskut, Kryeministri Kirill Petkov tha para gazetarëve në parlament se Bullgaria është një partnere shumë e qartë në Bashkimin Evropian dhe NATO. Ai..

23.02.22 15:09 |

Kirill Petkov në Serbi – shenjë për kthimin e rolit drejtues të Bullgarisë në integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor

Dy vizita ballkanike që nga fillimi i vitit bëri kryeministri bullgar. Pas vizitës në Shkup më 18 janar , më 8 shkurt, Kirill Petkov vizitoi Beogradin. Ky fokus i pushtetit të ri në Bullgari ndaj vendeve fqinje nga regjioni mund të konsiderohet..

10.02.22 09:40 |

Pa tarifa shkollimi për studentët nga diasporat bullgare

Vendet e subvencionuara nga shteti për pranimin e studentëve nga Republika e Maqedonisë së Veriut në institucionet bullgare të arsimit të lartë janë dyfishuar - nga 150 në 300. Këtë e vendosi Këshilli i Ministrave me ndryshimin e dekretit për..

12.01.22 19:23 |
Daniell Popov (djathtas) dhe Angell Bashkehajov

Ekuipazhi bullgar fitoi bindshëm në një rally në Serbi

Ekuipazhi bullgar - Daniell Popov dhe Angell Bashkehajov me Peugeot 208 Rally 4, fituan rally-në serbe Borsko -Branichevski. Dyshja fitoi bindshëm, duke u paraqitur si ekuipazhi më i shpejtë në 12 fazat. Në finale, të dy përfunduan me..

16.08.21 16:23 |
Всички новини: днес | вчера