Programi i ditës

MË THUAJ...

MË THUAJ...Rubrika “Më thuaj...” na takon me bullgarët nga afër dhe nga larg. Për titullin e saj janë përdorur radhët e para të himnit të emigrantëve – “Më thuaj o re e bardhë”, një vjershë eshkrimtarit, poetit dhe përkthyesit të njohur bullgar Ran Bosilek. Sot mbi 2 mln bullgarë janë diku në botë – ata jetojnë, punojnë, kujdesen për fëmijët e tyre dhe e “ndërtojnë” Bullgarinë e vet larg kufijve të saj. Tregimet dhe bisedimet me ta dhe për ta provokojnë mallëngjim dhe ndenja atdhedashëse, shkaktojnë nostalgji dhe trishtim për mëmëdheun...

Ekipi i Radio Bullgarisë e krijoi këtë rubrikë me shumë dashuri, duke menduar për bullgarët dhe kulturën bullgare larg atdheut... që të tregojë për gëzimet dhe vështirësitë, për sukseset dhe vendimet e rëndësishme në jetën e bashkatdhetarëve tanë në mbarë botën.

Do të gëzohemi në qoftë se ju i vazhdoni historitë e atyre me të cilat ju takojmë dhe për të cilët ju tregojmë!

Mund të na shkruani në postën tonë elektronike: radiobulgaria@bnr.bg

Dripavi pershore, gallushki, treski dhe të tjera gatime tunduese në fshatin Asenovo të Banatit

Fshati Asenovo i Banatit, pranë qytetit Danubian të Nikopollit, u kthye si një destinacion kulinarie falë Marija Ivanovës, sekretare e bibliotekës vendase dhe iniciatore e palodhshme e aktiviteteve të ndryshme për ruajtjen e kulturës së Banatit...

botuar më 23-09-24 12.55.MD

Me hapjen e vitit shkollor në Elbasan dhe një takim me komunitetin bullgar përfundoi vizita e nënpresidentes bullgare në Shqipëri

Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova hapi vitin e ri shkollor në Shkollën Bullgare të së Dielës “Zora” pranë Shoqatës “Bullgarët në Shqipëri” në Elbasan, duke theksuar se interesi për mësimin e gjuhës bullgare tek komuniteti ynë në Shqipëri..

botuar më 23-09-17 2.14.MD
Maria Gusejnova dhe vajza e saj Diana Alizada në studion e Radio Bullgarisë

Bullgarët në Azerbajxhan janë një urë lidhëse në marrëdhëniet dypalëshe

Megjithëse Bullgaria është ndër vendet e para që njohu pavarësinë e Republikës së Azerbajxhanit në vitin 1991 dhe vendosi marrëdhënie diplomatike me të, pikërisht vizita zyrtare e presidentit të atëhershëm Gejdar Alijev në vendin tonë katër vjet më..

botuar më 23-08-26 1.10.MD

Një orkestër nga Taraklia po vjen për 146 vjetorin e Epopesë së Shipkës

Banda e tunxhit “Rilindja” pranë Shtëpisë rajonale të Kulturës në Taraklia do të marrë pjesë në festimet në qytetin Gabrovo me rastin e 146 vjetorit të epopesë së Shipkës, njoftoi BTA. Mbrojtja e Grykës së Shipkës është një prej betejave më heroike..

botuar më 23-08-17 8.10.PD

Çdo gjë bullgare është shumë e gjallë dhe emocionuese në sytë e fëmijëve që kthehen nga jashtë

Çdo vit, gjatë pushimeve verore, fëmijët e familjeve bullgare që jetojnë jashtë kthehen në Bullgari. Shpesh, shumë prej tyre e kuptojnë vështirë, madje nuk e flasin aspak bullgarishten.  Në shumë raste, familjet e tyre janë të llojit të përzier, ku..

botuar më 23-08-17 7.15.PD

Paqja në veprat e fëmijëve nga komunitetet bullgare jashtë vendit

Në Ditën e Shpresës – 7 gusht, fëmijët nga komunitetet bullgare jashtë vendit u vlerësuan për ndjeshmërinë e tyre përmes artit ndaj bashkëmoshatarëve të tyre ku "Paqja nuk është diçka e dhënë, por një vlerë për të cilën duhet luftuar". Nën këtë moto u..

botuar më 23-08-14 12.05.MD

Snezhina Meçeva - fituesja e parë e çmimit "Zgjimi" të Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës

"Ju jeni rilindës modernë - larg atdheut ju e ruani shpirtin bullgar dhe e mbani atë ndër vite". Me këto fjalë ministri i arsimit, prof. Galin Cokov iu drejtua të pranishmëve në hapjen e konferencës vjetore të Shoqatës së Shkollave Bullgare Jashtë..

botuar më 23-08-12 10.25.PD
Aleksandër Dimitrov

Një bullgar nga Bosilegradi u ndalua në kufirin me Serbinë pasi mbante libra

Autoritetet serbe për 4 orë në pikën kufitare “Olltomanci – Ribarci” nuk e lejuan bullgarin Aleksandër Dimitrov nga Bosilegradi të hyjë në Serbi. Arsyeja është se ai mban libra në bullgarisht. Këto janë tri vëllime të “Elegjisë për rajonin Kraishteto,..

rinovuar më 23-08-10 12.16.MD
Fëmijët nga Kjustendill edhe këtë vit do të pikturojnë në muret e shtëpive në Bosilegrad

“Mjeshtrit e rinj” nga qyteti Kjustendill do të pikturojnë sërish në Bosilegrad

Shkolla “Mjeshtrit e Rinj” nga qyteti Kjustendill për të dytin vit do të vizitojë Bosilegradin me artin e vet. Nga 1 deri më 4 gusht, nxënësit e Evgeni Serafimov do të krijojnë mbi muret e shtëpive të Bosilegradit. Pas suksesit të vitit të kaluar, kur..

botuar më 23-08-01 8.15.PD
Në fund të qershorit, bullgarë dhe katalanas nga trupa teatrore „Ëndrra“ prezantuan pjesën „Milioneri“.

Shoqata e Bullgarëve “Ëndrra” me veprimtari të ndryshme për të përhapur kulturën dhe historinë bullgare në Kataloni

Një kalendar me foto të pamjeve kulturore apo historike nga Bullgaria është duke u përgatitur për vitin e ardhshëm nga Shoqata Bullgare “Ëndrra” në qytetin e Katalonisë Lerida, i njohur ndryshe edhe si Lejda. Në secilën faqe të tij do të..

botuar më 23-07-30 9.25.PD